Lednové doplňkové volby do Senátu v Brně přinesou premiéru. Díky mobilní aplikaci eDoklady budou mít voliči možnost poprvé v historii prokázat svou totožnost digitálně. Při příchodu do volební místnosti se místo plastového průkazu totožnosti mohou prokázat pomocí mobilní aplikace eDoklady, kterou členové volební komise ověří pomocí mobilního telefonu nebo webové čtečky (desktop).
Mobilní aplikace eDoklady, která umožňuje pohodlné a bezpečné prokazování totožnosti, vstupuje do poslední fáze a je od 1. ledna 2025 využitelná na dalších místech. Nově ji lidé budou moci použít nejen při komunikaci se státem, ale také u okrskové volební komise, na poště, v bankách, ve školách, u zdravotních pojišťoven, notářů, exekutorů a dokonce i na zastupitelských úřadech. Přijetí eDokladů ze strany firem navíc stále roste. Aplikaci eDoklady spustila Digitální a informační agentura (DIA) ve spolupráci s Digitálním Českem v lednu 2024 a za první rok si ji do mobilu stáhlo přes 577 363 lidí. Získala také 2. místo v kategorii Projekt roku na Křišťálové lupě 2024.
Česko má dlouhodobě nejnižší zastoupení žen v ICT – pouze 11 % ve srovnání s 19% průměrem v celé EU. Projekt Digitálního Česka IT je pro holky! letos ukázal, že tento trend je možné změnit. Během podzimu se do projektu zapojilo 21 expertek, které zamířily do 19 škol v 8 krajích a o svůj osobní a profesní příběh se podělily s více než 750 studentkami a také 60 studenty v rámci samostatné akce v Pardubicích.
Česká delegace se zúčastnila zasedání Rady pro telekomunikace v Bruselu, kde projednávala řadu klíčových otázek týkajících se digitální agendy Evropské unie. Na zasedání proběhla diskuze o cílech Digitální dekády v kontextu technologického vývoje, a ministři schválili také závěry Rady k Bílé knize k budoucnosti evropské digitální infrastruktury a k Agentuře EU pro kybernetickou bezpečnost (ENISA).
Do letošního ročníku Týdne pro Digitální Česko se zapojilo více než 130 partnerů, kteří společně uspořádali přes 200 akcí ve 48 městech napříč všemi kraji Česka. Akcí se zúčastnilo více než 12 000 lidí.Týden pro Digitální Česko probíhal od 18. do 24. listopadu a opět se stal největší vzdělávací akcí v oblasti digitalizace v Česku. Již třetí ročník akce pořádá Digitální Česko – platforma Úřadu vlády ČR.
Od tohoto týdne je v Registru zastupování (REZA), spravovaném Digitální a informační agenturou (DIA), dostupných více než 15 milionů implicitních oprávnění. Tato oprávnění, například ze vztahu rodič-dítě nebo firma-jednatel, vycházejí z údajů v základních registrech a není možné je jednostranně měnit nebo rušit. Úředníci tak mohou během okamžiku ověřit zastupování bez potřeby papírového dokládání.
Hlavní témata letošního ročníku Týdne pro Digitální Česko jsou digitální dovednosti pro měnící se trh práce, bezpečnost v online prostředí a online komunikace se státem. Během celého týdne představí přes 130 našich partnerů z řad neziskovek, firem a vzdělávacích institucí více než 200 akcí po celém Česku fyzicky i online. Dnešní zahajovací akce v holešovickém Vnitroblocku se zúčastnily desítky partnerských organizací, z hostů promluvil Karel Trpkoš, náměstek pro řízení Sekce informačních technologií Ministerstva práce a sociálních věcí, Martin Mesršmíd, ředitel Digitální a informační agentury, Jan Kotara, CEO Česko.Digital, Violeta Luca, CEO Vodafone, Jitka Křupková, ředitelka Odboru informatiky na Úřadu vlády ČR. Prostřednictvím videozdravice pozdravil hosty Tomáš Foltýn, generální ředitel Národní knihovny ČR. Akci pořádá Digitální Česko – platforma Úřadu vlády.
Zveme vás na oficiální zahájení třetího ročníku Týdne pro Digitální Česko, které se uskuteční 18. listopadu 2024 od 14:00 v holešovickém Vnitroblocku. Akci pořádá Digitální Česko – platforma Úřadu vlády. Týden pro Digitální Česko je osvětový projekt zaměřený na podporu digitálních dovedností veřejnosti. Hlavními tématy Týdne letos jsou: budoucnost trhu práce, online bezpečnost a online komunikaci se státem.
Do Týdne pro Digitální Česko, který začne již 18. listopadu, se zapojí pobočky Czech POINT na České poště a na vybraných obecních a městských úřadech. Pomohou například lidem, kteří si potřebují založit Identitu občana nebo datovou schránku. K návštěvě místa Czech POINT na České poště je možné využít službu Objednávka na pobočku, kdy je možné se objednat na konkrétní čas a pobočku, čímž se vyhnete případnému čekání ve frontě. Pobočky Czech POINT na vybraných městských a obecních úřadech budou sloužit i jako poradenská místa pro ty, kteří si nejsou něčím jisti, nebo potřebují nějakou jinou formu podpory. Do Týdne pro Digitální Česko se zapojí všech 759 poštovních poboček, které nabízejí služby Czech POINT a 35 obecních a městských úřadů, které také tyto služby poskytují.
V souladu s postupující digitalizací státní správy a vzhledem ke sjednocování souvisejících agend, přechází kompletní správa, rozvoj a financování Registru obyvatel a Registru osob od 1. listopadu 2024 z Ministerstva vnitra, resp. Českého statistického úřadu na Digitální a informační agenturu (DIA). Stanovila tak novela zákona č. 111/2009 Sb. o základních registrech, kterou podepsal 16. září 2024 prezident České republiky.
Digitální Česko, platforma Úřadu vlády ČR, dnes pořádala přednášku na téma „Jaká rizika hrozí dětem na internetu a jak se jim bránit?“. Akci vedl Martin Kožíšek, expert na rizikové chování na internetu ze sdružení CZ.NIC, který představil nejčastější kybernetické hrozby číhající na děti a mladistvé na internetu a zároveň poskytl praktické rady, jak se proti nim účinně bránit. Digitální Česko zároveň ve spolupráci s nejvýznamnějšími odborníky v této oblasti spustí jedinečnou možnost bezplatných školení přímo na pracovišti pro zaměstnance úřadů či firem nebo online. Tato školení proběhnou v rámci Týdne pro Digitální Česko ve dnech 18. - 24. listopadu 2024.
Kabinet digitalizace ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) plánují další digitální projekt - digitální evidenci studia na vysoké škole. To přinese výrazné zjednodušení ve způsobu ověřování statusu studentům, rodičům i úřadům. Díky digitalizaci potvrzení o studiu budou mít úřady i soukromé subjekty poskytující studentské výhody snadný a rychlý přístup k aktuálním údajům o studentském statusu, například pro účely daňových výměrů, zlevněné dopravě či studentského účtu v bance. Díky tomu odpadne nutnost opakovaně vyžadovat papírová potvrzení, čímž dojde k výraznému snížení byrokracie a zjednodušení procesů. Pro vysoké školy nebude zapojení do systému povinné.
Digitální Česko, platforma Úřadu vlády ČR, včera ve spolupráci se Vzdělávacím centrem Sféra zahájila akci s názvem „IT je pro holky!”. Úspěšné ženy ze světa IT zde studentům základních a středních škol na základě svých osobních příběhů představily IT jako obor, ve kterém mohou uspět kluci i holky. Projekt reaguje na dlouhodobě nízké zastoupení českých žen v oboru ICT – pouhých 11 % ve srovnání s průměrem 19 % v celé EU.
Místopředseda vlády Ivan Bartoš v pátek 27. 9. nahrál do vládního systém eklep zprávu o plnění Zákona o právu na digitální služby 12/2020 Sb. Tento zákon, schválený již minulou poslaneckou sněmovnou, má ambiciózní cíl přinést občanům všechny služby i v digitální podobě do 1. 2. 2025. Za realizaci digitálních služeb odpovídají jednotlivé resorty a úřady v rozsahu svých kompetencí daných „Kompetenčním zákonem”. Zákon současně myslí i na lidi, kteří nechtějí či nemohou digitálních služeb využít, a zachovává i stávající způsoby komunikace se státem.
Česko má dlouhodobě nejnižší zastoupení žen v ICT – pouze 10 % ve srovnání s 19% průměrem v celé EU. Platforma Digitální Česko to chce změnit. Ve spolupráci s Nadací České spořitelny a jejich projektem Den pro školu pozve na přelomu září a října do základních i středních škol úspěšné ženy ze světa IT, aby studentkám na základě svého osobního příběhu ukázaly IT jako obor, kde mohou uspět i ony. První návštěva proběhla již dnes na Základní škole Velké Opatovice v Jihomoravském kraji. Kromě návštěvy škol Digitální Česko ve spolupráci se Vzdělávacím centrem Sféra 10. října organizuje také vzdělávací akci pro studenty základních a středních škol.
Průměrné platy pracovníků ICT ve státní správě jsou zhruba o 40 % nižší než u pracovníků na srovnatelné pozici v soukromém sektoru, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Stát v tomto ohledu dlouhodobě zaostává za vývojem trhu. Návrhy na změnu pravidel předložil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš, a vláda a parlament už některé úpravy schválili. Tím se přispěje k řešení kritického nedostatku odborníků v klíčových oblastech.
Volby do zastupitelských úřadů krajů a první kolo voleb do Senátu PČR se budou konat již 20 a 21. září 2024. Nově lze o voličský průkaz k těmto i všem budoucím volbám požádat online, a to přes Portál občana. Blížící se krajské a senátní volby jsou zároveň poslední volby, u kterých je ještě třeba přinést si plastovou občanku. Volební komise totiž začnou přijímat eDoklady v poslední vlně, tedy od ledna 2025.
Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš se zúčastnil konference GLOBSEC, kde vystoupil v panelu The EU Digital Agenda: A Strategic Vision for the Future. Panel se zaměřil na klíčové otázky týkající se digitálních dovedností, konkurenceschopného digitálního trhu, bezpečnosti v kontextu nových technologií a online bezpečnosti v souvislosti s umělou inteligencí. Již 19. ročník konference, který se koná od 30. srpna do 1. září, se poprvé koná v Praze místo Bratislavy.
Zvyšování digitálních dovednosti pro měnící se trh práce, digitální dovednosti pro bezpečí v online světě a digitální dovednosti pro komunikaci se státem - to jsou tři prioritní oblasti letošního Týdne pro digitální Česko, který začne 18. listopadu po celém Česku, fyzicky i online. Společně s partnery z řad neziskových organizací, firem či vzdělávacích institucí připravuje tým Digitálního Česka vzdělávací akce, které budou pro širokou i odbornou veřejnost zdarma.
Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš dnes na tiskové konferenci představil kurzy eGovernmentu pro veřejnost. Akce se uskutečnila v prostorách Městské knihovny v Praze, neboť neboť právě knihovníci mohou být těmi, kdo přiblíží téma digitálních služeb státu široké veřejnosti. Snadno přístupné kurzy eGovernmentu, které ukazují například přihlášení a získání Identity občana, založení a používání datové schránky a služby Portálu občana, včetně jeho mobilní aplikace, se stanou základem nejen pro vzdělávání knihovnictva, ale i veřejnosti. Kromě knihoven jsou kurzy dostupné i online, a to na adrese: osveta.gov.cz.
Podle letošního vydání European Innovation Scoreboard (EIS) se Česko vyšplhalo na 15. místo mezi evropskými státy v oblasti výzkumu a inovací a dosáhlo hodnocení 89,7 % ve srovnání s průměrem EU. Tento posun představuje zlepšení o 2,3 % oproti minulému roku a řadí nás mezi tzv. střední inovátory (Moderate Innovators). Klíčovým faktorem úspěchu v žebříčku je zvyšující se úroveň digitalizace v Česku, která přispívá k celkovému růstu inovačního potenciálu země.
Od dnešního dne vstupuje v platnost první právní předpis regulující umělou inteligenci (AI) na světě, známý též jako AI Akt. Cílem nařízení je zajistit, aby systémy AI byly bezpečné, důvěryhodné a v souladu s hodnotami EU. Nebude tak možné, aby docházelo k biometrické kategorizaci občanů například s cílem vyvodit jejich politické názory, rasu, náboženskou víru či sexuální orientaci. Zároveň také zjednoduší vývoj, provoz a volný pohyb AI služeb a produktů na vnitřním trhu EU.
V sídle Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) dnes proběhla tisková konference věnovaná bezpečnosti a ochraně osobních údajů v souvislosti s dalším rozšířením aplikace eDoklady, která je již nedílnou součástí života téměř půl milionu obyvatel Česka. Podle posledního průzkumu společnosti ESET je polovina uživatelů v Česku připravena využívat aplikaci eDoklady k prokazování své totožnosti. Podle stejného průzkumu se ale lidé nejvíce obávají kybernetických útoků, ztráty dat, rizika zneužití nebo přílišného dohledu nad jejich soukromím ze strany státu. Na tiskové konferenci proto vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš, ředitel odboru služeb eGovernmentu Ondřej Menoušek za DIA a ředitel NAKIT Jan Ďoubal podrobně představili opatření na ochranu dat a zabezpečení před kybernetickými útoky.
Součástí dnešních 2. česko-ukrajinských mezivládních konzultací v Praze bylo také jednání vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše s náměstkem ministra pro digitální transformaci Ukrajiny Oleksandrem Bornjakovem. Jednalo se hlavně o prioritách a spolupráci v digitalizaci obou zemí, včetně oblasti digitálního vzdělávání a spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti.
Vláda dnes projednala zprávu NKÚ o stavu modernizace státní správy, která se zabývala tzv. projekty PMA 3, na které ministerstvo vnitra mělo v letech 2017 až 2023 vynaložit 121,7 milionu korun. Přínos projektu vyhodnotil NKÚ jako minimální a vynaložení finančních prostředků jako neúčelné. Vicepremiér Bartoš na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že právě špatný stav modernizace státní správy byl hnacím motorem pro loňský vznik Digitální a informační agentury (DIA), která projekt PMA3 od ministerstva převzala a intenzivně pracuje na nápravě.
Česko se v oblasti digitalizace veřejné správy posunulo o několik procent v rámci nejnovějšího hodnocení DESI, která sleduje pokrok členských států EU v digitalizaci veřejné správy. Česku se nejlépe daří v digitálních dovednostech, využívání služeb eGovernmentu či pokrytí sítě 5G. Naopak nejvíce zaostává v nedostatku ICT pracovníků a zavedení předvyplněných formulářů. Zlepšení pomůže DIA i Zákon o právu na digitální služby. Výsledky DESI hodnotí data za rok 2023, sběr některých dat vychází z roku 2022 a hodnocení se také věnuje dalším aspektům digitalizace mimo stát, například digitalizaci firem.
Úřady práce, finanční úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, soudy i zbytek policie od dneška také přijímají eDoklady. Tyto úřady navíc dostaly novou funkcionalitu, díky které se údaje snadno přepíší do interních systémů. Mobilní aplikaci, která funguje jako alternativa fyzického občanského průkazu, si od začátku roku stáhlo téměř půl milionu lidí. K ověřovatelům rychle přibývají také soukromé subjekty, například jako první banka se v předstihu přidala Air Bank. Aplikaci spustila v lednu letošního roku Digitální a informační agentura (DIA) ve spolupráci s Kabinetem místopředsedy vlády pro digitalizaci. Od 1. ledna 2025 se mezi ověřovatele přidají další instituce, jako jsou zbývající obce, okrskové volební komise, školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, Česká pošta a zastupitelské úřady. Mnoho obcí a krajů se již dobrovolně zapojilo v předstihu.
Česká republika opět potvrzuje své místo mezi lídry v oblasti kvantových technologií. První International Quantum Hackathon na FIT ČVUT přilákal 44 mladých talentů z celého světa. Devět studentských týmů dva dny pracovalo na řešení problémů pomocí kvantových technologií. Šíře řešených témat byla od rozpoznávání min v mořích přes technologie v medicíně, bezpečnost v energetice až po vesmírné technologie.
Od 1. července bude možné se prokazovat prostřednictvím aplikace eDoklady na dalších místech. Aplikaci spustila v lednu letošního roku Digitální a informační agentura (DIA) ve spolupráci s Kabinetem místopředsedy vlády pro digitalizaci. Přibudou úřady práce, finanční úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, soudy i zbytek policie a další. Mobilní aplikaci, která funguje jako alternativa fyzického občanského průkazu od začátku roku stáhlo téměř půl milionu lidí. K ověřovatelům rychle přibývají také soukromé subjekty a jako první banka se v předstihu přidala Air Bank.
Delegace vedená vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem minulý týden dosáhla významných úspěchů během pracovní cesty po USA. Delegace se setkala s vysokými představiteli americké administrativy a technologického sektoru. Klíčová jednání se zaměřila na spolupráci v oblastech umělé inteligence, kyberbezpečnosti, kvantových technologií a na podporu českých investic v USA prostřednictvím snahy o zavedení víz E-1. Na cestě ho provázely čtyři desítky tuzemských podnikatelů, zástupců univerzit a výzkumných institucí.
Portál občana z dílny Digitální a informační agentury (DIA) je vstupní branou k online službám českého státu a v současnosti jich Portál nabízí již více než 600 a počet jeho uživatelů se za poslední rok více než zdvojnásobil. Nyní k nim přibyl systém DROZD Ministerstva zahraničních věcí, který poskytuje aktuální upozornění při cestách a pobytu v zahraničí. Tato služba pomáhá lidem v zahraničí s krizovými situacemi díky zasílání aktuálních informací a v případě potřeby je v předstihu upozorní na hrozící nebezpečí jako jsou přírodní katastrofy, nepokoje a další a také zajistí efektivní pomoc. Drozd Vás z toho vytáhne.
Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš na své cestě po USA aktivně jedná o možnosti udělování víz kategorie E-1 Česku. Víza E-1 umožňují malým a středním podnikatelům přístup na americký trh. V EU je nemá pouze několik málo zemí, jednou z nich je Česko. To by se mohlo nyní změnit, skupina kongresmanů totiž včera navrhla nový zákon. Vicepremiér Bartoš o udělení víz na své cestě jedná a pokusí se proces posunout co možná nejblíže schváení. Včera o podpoře návrhu zákona jednal s kongresmanem Johnem Moolenaarem a dnes bude ještě jednat s kongresmany Tomem Suozzim a Austinem Scottem.
Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš se dnes společně s delegací vydal na týdenní pracovní cestu do Spojených států amerických, kde se setká s politickými představiteli, odborníky na digitální technologie, kybernetickou bezpečnost a se zástupci předních technologických firem. Cílem cesty je rozvíjet bilaterální vztahy a posilovat spolupráci v klíčových technologických oblastech, zejména v oblasti umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti a kvantových technologií. Součástí delegace jsou zástupci podniků a akademické obce. Cílem jednání budou také víza E-1 pro podporu plynulejších obchodních vztahů.
Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš dnes podepsal Memorandum o spolupráci s Národní knihovnou České republiky. Cílem této spolupráce je využít rozsáhlou síť veřejných knihoven po celé zemi k posílení digitální gramotnosti a vzdělávání obyvatel v oblasti digitalizace. Spolupráce spočívá v šíření osvěty prostřednictvím akcí, tvorbě materiálů a vzdělávání zaměstnanců knihoven a pomůže tak obyvatelům i knihovnám udržet krok s rychle se vyvíjejícím digitálním světem.
Na webu DIA nyní může každý v reálném čase transparentně sledovat, jak si jednotlivé úřady a ministerstva stojí v naplňování zákona. Vše lze zobrazit v detailním popisu Katalogu služeb, tedy i to, jak jsou připraveny jednotlivé elektronické formuláře a jak vypadal proces naplňování v průběhu času.
Česká delegace se v čele s místopředsedou vlády pro digitalizaci Ivanem Bartošem účastnila zasedání Rady pro telekomunikace v Bruselu, kde se projednávala řada klíčových otázek týkajících se digitální agendy Evropské unie. Na zasedání proběhla diskuze o jednotné implementaci přijaté legislativy, ministři také schválili závěry Rady o budoucnosti digitálních politik EU a kybernetické bezpečnosti, jejichž záměrem je stanovit prioritní oblasti pro nové legislativní období.
Ve dnech 13.–14. května se za účasti vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše konal v Hradci Králové 26. ročník konference ISSS. Během obou dnů se akce zaměřené na digitalizaci veřejné správy zúčastnilo přes 1800 návštěvníků a vystoupilo na ní 150 přednášejících. V rámci konference pak získala mobilní aplikace Portál občana cenu Český zavináč 2024, která oceňuje nejlepší projekty či osobnosti, které významně přispěly k digitalizaci a informatizaci veřejné správy.
Mobilní aplikace Portál občana z dílny Digitální a informační agentury (DIA) vyhrála večer před zahájením největší konference o digitalizaci veřejné správy ISSS v Hradci Králové cenu Český zavináč 2024, která oceňuje nejlepší projekty či osobnosti, které významně přispěly k digitalizaci a informatizaci veřejné správy. Aplikace, kterou DIA představila minulý měsíc má již přes 140 tisíc stažení a uživatelů stále přibývá. Konferenci, která v Kongresovém centru Aldis odstartovala již 26. ročník, dnes mimo jiných oficiálně zahájil vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.
Využívání aplikace eDoklady, kterou v lednu letošního roku spustila Digitální a informační agentura ve spolupráci s Kabinetem místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše stále roste. Počet uživatelů překročil hranici 400 tisíc a ověřovatelů je již více než 670, včetně krajů, obcí, městských částí a notářů. Mezi ověřovatele se s předstihem připojilo například Hlavní město Praha, Brno-střed, Plzeň, Karviná, kraj Vysočina a od začátku dubna mohou občané prokazovat svou totožnost digitálně také policistům v terénu, kteří se připojili tři měsíce před zákonným termínem. A brzy se připojí další, již od července bude možné se eDoklady prokazovat u policie jako celku, soudů, úřadů práce, finančních úřadů či obcí a krajů.
POL POINT slouží jako alternativa pro podání jakéhokoliv oznámení ve všech případech, kdy není nutné kvůli životu a zdraví kontaktovat linku 158. Služba umožňuje komunikaci s policií prostřednictvím videokonference a napomáhá tak zjednodušení procesu trestního řízení a zvyšuje bezpečnost občanů. Tuto možnost jako první zavedlo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje v roce 2020 v rámci pilotního projektu a počet dostupných „policejních bodů” se neustále rozšiřuje. V loňském roce tuto službu využilo přes třináct set občanů.
Vicepremier pro digitalizaci Ivan Bartoš dnes zahájil Open Source Policy Forum 2024 v Brně. Na setkání pořádaném neziskovou organizací Otevřená města se diskutovalo společně s dalšími partnery o významu open source technologií, tj. softwaru s otevřeným zdrojovým kódem pro Českou republiku. Tato akce odstartovala fungování Czech National OSPO (Open Source Program Office) jako sítě na podporu využití Open Source technologií ve veřejném a akademickém sektoru. V panelové diskusí následně vystoupili zástupci z Evropské komise a OSN.
V pátek 19. dubna se v irském Dublinu uskutečnilo zasedání neformální skupiny států tzv. Digital9+. Účastníci jednali o roli vlivu digitální legislativy EU na inovace nebo o přístupu k AI sandboxům. V rámci společného obědu se zástupci skupiny tzv. Business9+ představil náměstek místopředsedy vlády pro digitalizaci Ondřej Profant Priority ČR pro Evropské digitální politiky 2024-2029. Na jednání bylo také přijato společné prohlášení Digital9+, které mj. zmiňuje důležitost koherentní digitální regulace.
Portál občana je vstupní branou k online službám českého státu, který jich nabízí již více než 600 a další rychle přibývají. Novou mobilní aplikaci Portálu občana z dílny Digitální a informační agentury je možné ode dneška stáhnout na App Store a Google Play. Výhodou tak bude dostupnost přibývajících služeb státu digitálně, jen za pomoci mobilního telefonu. V aplikaci přehledně naleznete vše, co ve webové verzi portálu včetně možnosti správy datových schránek.
Senát dnes schválil Registr zastupování, který je součástí novely zákona o základních registrech, předložené místopředsedou vlády pro digitalizaci Ivanem Bartošem. Lidem i firmám poslouží k elektronickému vystavování plných mocí a vytvoří pro ně centralizovaný systém, kde budou k dispozici úřadům až do jejich odvolání nebo vypršení platnosti. Registr zastupování pod taktovkou Digitální a informační agentury má za cíl zjednodušit a urychlit administrativní procesy, čímž výrazně usnadní život občanům, firmám i úředníkům.
Česká delegace v čele s náměstkem místopředsedy vlády pro digitalizaci Ondřejem Profantem se účastnila neformálního zasedání Rady pro telekomunikace v Nové Lovani, kde se diskutovalo o bezpečnosti online prostředí, potřebách Evropy v digitální infrastruktuře a otevřené strategické autonomii v telekomunikacích a digitálních technologiích. Členské státy, včetně ČR, také vyjádřily podporu deklaraci připravené belgickým předsednictvím o zajištění bezpečnějšího, zodpovědnějšího a důvěryhodného online prostředí. Cílem je zajistit větší ochranu zejména nezletilých uživatelů, kteří jsou obzvláště zranitelní na sociálních sítích například prostřednictvím vydání jasných pokynů pro všechny online platformy. Důraz byl kladen také na téma bezpečnosti dodavatelských řetězců.
Memorandum o porozumění, podepsané dnes v Bruselu vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem a dánskou ministryní pro digitalizaci a rovnost žen a mužů Marií Bjerre, vyjadřuje závazek k posílení spolupráce v oblasti digitalizace obou zemí. Užší spolupráce bude probíhat v řadě oblastí, od sdílení zkušeností a osvědčených postupů až po konkrétní spolupráci v implementaci plánované evropské digitální peněženky. Stejně tak naváže úzkou spolupráci Digitální a informační agentura (DIA) s dánskou Agenturou pro digitální státní správu.
Lidé se od začátku dubna mohou také pomocí občanky v mobilu prokázat policii v terénu, která se k ověřovatelům přidala tři měsíce před zákonným termínem. Aplikace eDoklady z dílny Digitální a informační agentury (DIA) má v telefonu již přes 350 tisíc uživatelů. Kromě státních úřadů ji dobrovolně přijalo více než 550 subjektů, včetně krajů, obcí, městských částí a notářů.
Česko dnes poprvé zveřejnilo dokument s názvem Priority ČR pro digitální politiky EU 2024-2029, který shrnuje klíčové oblasti pro digitální agendu spolu s konkrétními návrhy jejich řešení. Je primárně určen nové Evropské komisi a vychází z ambice aktivně prosazovat zájmy ČR v digitální oblasti a přispívat k transformaci českého a evropského digitálního prostředí. Priority představil vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš na akci s názvem Digital Policy Dialogue: Charting the Way Forward. Přípravu dokumentu koordinoval se všemi klíčovými ministerstvy a dalšími ústředními orgány státní správy Úřad vlády ČR.
Praha, 2. dubna 2024 – Portál občana je vstupní branou k online službám českého státu a v loňském roce prošel kompletním redesignem. Nabízí již více než 600 služeb, které mohou lidé využívat online místo běhání po úřadech. Kabinet místopředsedy vlády pro digitalizaci společně s Digitální a informační agenturou proto připravili kampaň s cílem přiblížit lidem stále větší počet služeb, které lze přes Portál občana vyřídit. Služby představí krátká animovaná videa od agentury Kovofilm.
Digitální a informační agentura (DIA) oslavila 1. dubna rok svého fungování. Po vzoru Velké Británie a Dánska vznikl před rokem nový úřad, jehož úkolem je sjednotit digitální transformaci veřejné správy, zlepšit poskytované služby občanům a posunout digitální úroveň České republiky. Jen za první rok svého působení DIA dokázala obhájit svou existenci úspěšnými projekty jako je aplikace eDoklady, nový Portál občana, aktivní prací na Evropské digitální peněžence i zákonu o správě dat. Koordinuje také naplňování zákona o právu na digitální služby a spolupracuje s dalšími rezorty, kterým pomáhá s jejich digitálními produkty.
V rámci posílení mezinárodní spolupráce v oblasti kvantových technologií Česká republika přivítala významnou návštěvu Dr. Prinehy Narang zastupující americkou vládu jako vědecká zmocněnkyně pro kvantové technologie. Spolu s ní cestuje i Dr. Martina Barnas, vědecká ředitelka pro kvantové technologie US Office of Naval Research Global v Londýně. Doprovázel je zmocněnec pro kvantové technologie Petr Kavalíř a během návštěvy se setkali s vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem. Tato návštěva představuje významný krok směrem ke zvýšení dialogu a spolupráce mezi USA a Českou republikou v klíčové oblasti rozvoje kvantových technologií.
Stát od ledna 2023 povinně zřídil datovou schránku více než 2 milionům živnostníků, spolků, nadací a dalším nepodnikajícím právnickým osobám. Podle údajů České pošty však k aktivnímu využívání svých datových schránek do této chvíle nepřistoupilo více než 450 tisíc lidí. A právě pro ty může neotevřená datovka znamenat vážné komplikace. V každé druhé neotevřené datové schránce jsou totiž dopisy od finančního úřadu nebo exekutora, vyplývá ze statistik odesílatelů zpráv do datových schránek.
Europoslanci včera schválili nová pravidla pro fungování umělé inteligence, jejichž cílem je poskytnout jasné požadavky a povinnosti týkající se jejího použití. Kromě toho stanoví pravidla, která budou chránit základní práva obyvatel před rychle se rozvíjející umělou inteligencí a také zjednoduší vývoj, provoz a volný pohyb AI služeb a produktů na vnitřním trhu EU. Aby AI akt vstoupil v platnost, musí jej ještě formálně schválit Rada EU, složená z členských států.
Sněmovna dnes v prvním čtení schválila novelu umožňující podepisovat petice na kandidaturu na prezidenta online. V případě, že novela zákona projde celým legislativním procesem, získají zájemci o kandidaturu možnost sbírat podpisy vedle papírových formulářů také přes internet, a to na Portálu občana. Podpis bude fungovat na podobném principu, jak je to v již existujících ePeticích. Novela má také zakotvit pravidlo, že poslanci a senátoři smí podporit jen jednoho kandidáta. Novelu zákona začátkem února schválila vláda.
Digitální Česko spouští nová videa o přechodu státních úřadů na jednotnou doménu gov.cz. Záměr přechodu úřadů na jednotnou státní doménu schválila vláda v lednu 2023 na návrh vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše. Reagovala tak na nepřehlednou situaci názvů domén státních úřadů, roztříštěnost mezi jejich podobami a zvýšené riziko kybernetických útoků a podvodů. Součástí přechodu je kromě samotné domény i převod e-mailových adres a sjednocení vizuálního stylu. Videa Digitálního Česka lidem přiblíží konkrétní výhody, které migrace na jednotnou doménu přinese.
Registr zastupování (REZA) pod taktovkou Digitální a informační agentury dnes prošel Sněmovnou. Lidem poslouží k elektronickému vystavování plných mocí a vytvoří pro ně i centralizovaný systém, do kterého budou mít přístup další úřady. Návrh zákona předložil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. Sněmovna ho schválila hned v 1. čtení v tzv. „devadesátce”. Žádný z opozičních klubů nevyužil své právo tento způsob projednání vetovat a díky spolupráci poslanců napříč politickým spektrem zákon rovnou míří na projednání do Senátu.
Registr zastupování (REZA) pod taktovkou Digitální a informační agentury v nejbližších dnech vstoupí do prvního čtení ve Sněmovně. Lidem poslouží k elektronickému vystavování plných mocí a vytvoří pro ně i centralizovaný systém, do kterého budou mít přístup další úřady. Návrh zákona předložil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.
Aplikace eDoklady, kterou Digitální a informační agentura (DIA) spustila 20. ledna, má v telefonu již téměř 300 tisíc občanů. eDoklady lidem slouží k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům, ale i mezi sebou. Počet ověřovatelů se od startu aplikace téměř zdesetinásobil. Další vlnu zájmu se čeká od července, jelikož od 1. 7. musí digitální občanky přijímat Policie ČR, finanční úřady či úřady práce.
Vláda dnes schválila novelu zákona o základních registrech, jejíž součástí je i Registr zastupování, který občanům a podnikům přinese velké zvýšení komfortu v situaci, kdy budou sami někoho zastupovat na úřadě, nebo když udělí plnou moc někomu, kdo bude zastupovat je. Ulehčí se tak například při zastupování dětí rodiči nebo zaměstnanců za firmy, bez nutnosti obíhat úřady tak jako dosud. Vše půjde vyřídit pár kliknutími a plná moc zůstane úřadům k dispozici až do jejího odvolání nebo vypršení platnosti.
Česká republika na jednání Výboru stálých zástupců Coreper I podpořila finální znění tzv. Aktu o umělé inteligenci. Ten stanovuje pravidla pro využívání umělé inteligence v EU z hlediska zvýšení ochrany zdraví, bezpečí a základních práv. Zamezí třeba tzv. social scoringu, tedy hlídání občanů kamerami ve veřejném prostoru a jejich hodnocení podle prohřešků. Nebude také možné, aby docházelo k biometrické kategorizaci občanů s cílem vyvodit jejich politické názory, rasu nebo např. náboženskou víru či sexuální orientaci. Stejně tak nebude možné až na velmi úzké výjimky využívat systémy umělé inteligence na pracovišti nebo ve vzdělávacích institucích pro rozpoznávání emocí a další. Členské státy Unie dnes podpořily předběžnou politickou dohodu jednohlasně, tu se podařilo uzavřít mezi Radou a Evropským parlamentem začátkem prosince 2023.
Kvůli nalezené chybě se CERMAT (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání) rozhodl systém znovu otestovat. Nyní systém funguje bez problémů.
OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) dnes zveřejnila Index digitální vlády 2023 (DGI), který hodnotí úsilí členských států ve vytváření základů nezbytných pro digitální transformaci veřejného sektoru. Hodnocení zahrnuje období od 1. ledna 2020 do 31. října 2022. Nejlepší výsledky dosáhly Korea, Dánsko, Spojené království, Norsko, Austrálie, Estonsko, Kolumbie, Irsko, Francie a Kanada. Česko se v Indexu umístilo uprostřed žebříčku. V oblasti využívání otevřených dat veřejné správy jsme se zařadili k nejlepším zemím. DGI vyhodnocuje zejména digitální strategie, přístup k přijímání digitálních technologií a budování základů pro digitální transformaci veřejného sektoru.
Aplikace eDoklady nezpůsobuje problémy při ověřování totožnosti klasickým způsobem – tedy prokázáním se plastovou občankou, například u eReceptů. Veškeré systémy, které ověřování totožnosti využívají – tedy základní registry a informační systémy, i přes velkou zátěž fungují bez obtíží. Pouze krátkodobé výpadky přihlašování k online službám státu způsobilo v uplynulých dnech dočasné přetížení systému Identity občana (NIA). Přetížení bylo způsobeno velkým počtem lidí, kteří se registrovali v aplikaci eDoklady. Problém se však začal okamžitě řešit a přihlašování již téměř bez problémů funguje.
Vicepremiér Ivan Bartoš spolu s Martinem Mesršmídem, ředitelem Digitální a informační agentury (DIA), dnes na tiskové konferenci představili novou aplikaci eDoklady, kterou mohou občané stahovat již od pátku na App Store a Google Play. DIA vytvořila mobilní aplikaci jako plnohodnotnou alternativu k tradičním občanským průkazům. V první fázi bude eDoklady možné použít na tzv. ústředních správních úřadech, zejména ministerstvech. Od druhé poloviny roku třeba i na policii či na úřadech práce. Ověřovat údaje mohou i podnikatelé a firmy po registraci přes datovou schránku. Jedná se o významné zjednodušení pro občany při prokazování totožnosti, které přinese také výhody lepšího zabezpečení a kontroly nad osobními údaji. Stát a obyvatelé tímto krokem získají důležitou výhodu před budoucím přechodem na plánovanou evropskou digitální peněženku.
Založení a rozjezd Digitální a informační agentury (DIA), Portál občana v novém kabátě, schválení občanky v mobilu, postupný přesun webových a e-mailových adres orgánů státní správy na jednotnou doménu gov.cz, hardwarové posílení centrálních registrů či druhý a velmi úspěšný ročník svátku digitálního vzdělávání - Týdne pro Digitální Česko, to jsou nejdůležitější projekty v oblasti digitalizace uskutečněné v končícím roce. Naplňování agendy digitalizace státní správy postupovalo jak systémovými změnami, tak i menšími postupnými vylepšeními. A v příštím roce hodlá Kabinet místopředsedy vlády pro digitalizaci pod patronátem Ivana Bartoše ve spolupráci s DIA v digitalizaci státu pokračovat. Rozjede se státní cloud pro 4. úroveň zabezpečení, lidé si budou moci stáhnout občanku do mobilu, Portál občana používat v nové mobilní aplikaci či vyřídit plnou moc online v rámci Registru zastupování (REZA).
Kabinet místopředsedy vlády pro digitalizaci a Digitální a informační agentura (DIA) myslí při vývoji svých aplikací a služeb na všechny. Chystanou mobilní aplikaci Portál občana, která má za cíl usnadnit občanům přístup ke službám státu, DIA spolu s Digitálním Českem otestovala se seniory. Aplikace bude ke stažení na konci ledna 2024. Tato iniciativa navazuje na úsilí přizpůsobovat digitální technologie potřebám všech občanů, tedy i starší generace, a vytvořit tak prostředí, které podporuje a motivuje k využívání digitálních služeb státu.
Vláda splnila v oblasti digitalizace další dva úkoly, které posunou státní správu kupředu jak prakticky, tak i v oblasti komunikace s veřejností. Svým usnesením pověřila Státní pokladnu Centrum sdílených služeb (SPCSS) provozem cloudových služeb na 4. bezpečnostní úrovni, která je vyžadována pro ty nejcitlivější a nejdůležitější systémy. Kromě toho schválila analýzu možností sjednocení vizuální prezentace ústředních orgánů státní správy.
Senátoři dnes schválili zavedení eDokladů. Jak materiál podepíše prezident, nebude nic bránit tomu, aby si lidé začali občanku stahovat do svých mobilních aplikací. Úřady budou eDoklady přijímat postupně, zpočátku půjde o tzv. Ústřední orgány státní správy, postupně se pak během roku přidají úřady práce či například policie, od roku 2025 samosprávy či pošta.
V Bruselu došlo v pozdních pátečních hodinách k průlomové předběžné politické dohodě mezi Radou a Evropským parlamentem nastavující pravidla pro využívání umělé inteligence (tzv. akt o umělé inteligenci). Pokud návrh schválí členské státy a Evropský parlament, v budoucnu by se AI nesměla používat pro účely kategorizace osob podle náboženského vyznání nebo sexuální orientace, zakázáno by mělo být také rozpoznávání emocí pomocí systémů AI na pracovišti či třeba použití umělé inteligence pro predikování trestných činů. EU touto páteční dohodou jako první na světě započala cestu k zajištění právní jistoty a nastavení pravidel, která zjednoduší vývoj, provoz a volný pohyb AI služeb a produktů na vnitřním trhu EU a zároveň zajistí dodržování ochrany základních práv.
Ministr Bartoš dnes na jednání Rady EU podpořil návrh nařízení o výstavbě vysokorychlostních sítí. Kromě pravidel pro efektivnější využívání stávající infrastruktury návrh stanovuje, že optické rozvody uvnitř budov budou napříště standardní součástí všech novostaveb i rekonstruovaných staveb. Mezi další témata, o nichž ministři jednali, patřily investice do digitální infrastruktury nebo posílení kybernetické bezpečnosti EU.
Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila zavedení eDokladů. Od ledna příštího roku tak již nic nebrání tomu, aby si každý mohl stáhnout aplikaci do mobilu a v ní si občanku aktivovat přes Portál občana. Úřady budou eDoklady přijímat postupně, jako první začnou ústřední orgány státní správy, postupně se během roku přidá policie, úřady práce nebo finanční úřady, v roce 2025 pak pošty. Projekt nyní finalizuje Digitální a informační agentura (DIA).
Úřad vlády v současné době přechází na novou doménu https://vlada.gov.cz/. Vládní stránky už na této doméně fungují, 30. listopadu 2023 se vlada.gov.cz stane doménou výchozí. Do konce prosince je v plánu převést na novou doménu i e-mailové adresy Úřadu vlády. Kromě hlavní stránky vlada.cz budou na novou doménu přecházet také další domény ve správě Úřadu vlády: odok.cz na odok.gov.cz; ria.vlada.cz na ria.gov.cz; tripartita.cz na tripartita.gov.cz; isap.vlada.cz; na isap.gov.cz a vyzkum.cz na vyzkum.gov.cz.
Výpisy z rejstříků zdarma, upozornění na platnost dokladů a propojené datové schránky - Portál občana, díky kterému lze vyřešit služby státu online, má novou podobu. Pro občany je tak ještě jednodušší zjistit např. bodový stav řidiče, zařídit si zdarma výpis z živnostenského či trestního rejstříku či si nastavit upozornění na konec platnosti občanského i řidičského průkazu. Uživatelské rozhraní Portálu občana, který spravuje Digitální a informační agentura (DIA), je tak jednodušší a přívětivější. Zlepšila se také přehlednost i propojení datových schránek.
V sobotu večer skončil letošní ročník Týdne pro Digitální Česko. Týden se těšil velkému zájmu veřejnosti i partnerských organizací, a to od svého zahájení za účasti prezidenta Pavla a místopředsedkyně EK Jourové až po poslední konference na Moravě i v Česku. Tisíce lidí se fyzicky či online zapojily do vzdělávacích a osvětových akcí.
Během právě končícího Týdne pro Digitální Česko proběhlo kromě jiného i vyhlášení výsledků 2. ročníku IT Fitness Testu, který pořádá nezisková organizace Česko.Digital ve spolupráci s Asociací pro aplikovaný výzkum v IT (AAVIT). Účast překonala veškerá očekávání organizátorů. Test dokončilo 74 207 respondentů, což je 10x více než loni. Výrazný nárůst úspěšnosti nastal především u učitelů základních škol .
Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš zahájil v pražském Vnitroblocku společně s prezidentem Petrem Pavlem Týden pro Digitální Česko. Zahajovací akce se zúčastnily desítky partnerských organizací, z hostů pak kromě prezidenta na zahájení promluvila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová či šéf Digitální a informační agentury Martin Mesršmíd. Hlavním tématem letošního Týdne jsou digitální dovednosti. Více než 80 partnerských organizací po celé ČR věnuje v nadcházejícím týdnu právě digitálním dovednostem přes 120 přednášek a workshopů.
Zvýšit digitální dovednosti občanů, posílit digitální infrastrukturu, podpořit digitální transformaci podniků a digitalizovat klíčové veřejné služby, včetně zavedení digitální identity a digitalizace lékařské dokumentace - to jsou cíle, které mají klíčový význam pro digitální budoucnost ČR i Evropy jako celku, a proto se tato skutečnost odráží i ve Strategickém plánu digitalizace Česka do roku 2030, který dnes vláda vzala na vědomí.
Sněmovna dnes ve druhém čtení schválila zavedení eDokladů. Občanku do mobilu by měli lidé mít možnost stahovat od ledna příštího roku. eDoklady budou přijímány postupně, zpočátku na ústředních úřadech, postupně i na úřadech práce, poštách či například policii. Na projektu nyní aktivně pracuje Digitální a informační agentura (DIA).
Základní digitální dovednosti má šedesát procent Čechů. V rámci programu Evropská digitální dekáda jsme se jako ČR zavázali do roku 2030 dosáhnout osmdesáti procent. Jedině tak bude možné dostát blížícím se změnám na trhu práce. Tato a další data týkající se digitální gramotnosti Čechů představil na snídani s novináři vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.
Rada vlády pro informační společnost (RVIS) v pátek vyslechla doporučení Výboru pro digitální vzdělávání, který se věnuje mimo jiné oblastem, jako je přístup na internet v rodinách s nízkými příjmy, nedostatek žen v IT v ČR, digitálním dovednostem v celoživotním vzdělávání nebo nedostatku odborníků na kyberbezpečnost.
Dnes se místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš zúčastnil panelové diskuse k digitalizaci veřejné správy, kterou pořádal Institut pro veřejnou diskusi. Ve své přednášce shrnul plány na digitalizaci v nejbližší budoucnosti a zdůraznil zejména kyberbezpečnost a kvantovou strategii ČR.
Dnes vláda schválila další projekt z dílny Digitální a informační agentury, který předložil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. Je jím Registr zastupování. Hlavním přínosem projektu pro občany bude velké zvýšení komfortu při jednání s úřady v situacích, kdy budou někoho zastupovat, nebo když někomu udělí plnou moc, aby zastupoval je.
Dnes začal 64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu a jako každý rok se v jeho rámci konal i sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR. V letošním roce byla jedním z hlavních témat digitální transformace, a proto do Brna zavítal i místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.
Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se dnes vrací z pětidenní cesty po Velké Británii. Stěžejním tématem jeho cesty byla oblast digitalizace státní správy. Témata s tím spojená po celý týden probíral s předními britskými experty i politiky.
Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš a ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová společně zřídili novou funkci zmocněnce pro kvantové technologie a jmenovali jím Petra Kavalíře. V reakci na aktuální národní i globální výzvy v oblasti kvantových technologií se jedná o důležitý krok, který bude realizován bez jakéhokoli navýšení nákladů.
Vláda dnes schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz. Díky novele zákona o právu na digitální služby, který předložil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, budou muset od ledna 2024 ústřední správní úřady tyto eDoklady přijmout.
V pátek 8. září 2023 se místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš sešel s Českým digitálním týmem. Hlavním tématem jednání byly kvantové technologie a materiály, protože mají potenciál zásadně změnit způsob, jakým pracujeme, komunikujeme, zabezpečujeme naše data a informace, vytváříme nové materiály či molekuly a řešíme složité problémy.
První týden v září se v estonském Tallinu odehrály dvě významné, vzájemně související akce. Digitální summit a summit zaměřený na Otevřené vládnutí. Obě z nich otevřela vstupní slovem estonská premiérka Kaja Kallas. V její úvodní řeči k Digitálnímu summitu se jasně odrážely paralely v dějinách našich dvou států, dědictví komunistické minulosti i úsilí o vybudování svobodné demokratické společnosti opírající se o právní stát a otevřený přístup k informacím, bez korupce a ideologické masáže.
K 1. lednu 2023 vstoupila v platnost novela zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, podle níž se osobám samostatně výdělečně činným a nepodnikajícím právnickým osobám (typicky spolkům, společenstvím vlastníků jednotek, nadacím, nadačním fondům, zapsaným ústavům atd.) automaticky zřizují datové schránky. Pro tento krok se rozhodla vláda a schválila ho sněmovna již v minulém volebním období. Se zpřístupněním datových schránek vznikla těmto subjektům zároveň povinnost podat přiznání k dani z příjmů za rok 2022 elektronicky. Z údajů Finanční správy k 16. 7. 2023 vyplývá, že většina těchto osob svou povinnost splnila.
Vláda dnes schválila na návrh místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše dva důležité dokumenty týkající se agendy digitalizace, a to věcný záměr zákona o správě dat veřejného sektoru a harmonogram migrace ústředních orgánů státní správy na jednotnou státní doménu gov.cz.
S cílem zajistit, aby produkty s digitálními součástmi, jako jsou domácí kamery, inteligentní chladničky, televizory a hračky připojené k internetu, byly před vstupem na trh bezpečné, dosáhli zástupci členských států EU (Coreper) společného postoje k navrhovanému právnímu předpisu o horizontálních požadavcích na kybernetickou bezpečnost produktů s digitálními prvky (akt o kybernetické odolnosti).
Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš na tiskové konferenci na konci května přislíbil moderovat diskusi o problematice útlumu rodných čísel, která ve veřejném prostoru vyvolala řadu otázek, ale i domněnek a dezinformací, a k 1. červenci vydat stanovisko. Po červnovém svolání dvou kulatých stolů se zástupci soukromého i státního sektoru a odborníky z NERV a po dohodě s gesčním ministerstvem vnitra na úrovni ministrů vicepremiér navrhuje ze zákona o občanských průkazech spornou pasáž vyškrtnout. „Z jednání s klíčovými partnery vyplývá, že změny si nikdo nepřeje. Byly by vynucené zákonem, který před třinácti lety nemohl předvídat pokrok v digitální oblasti ani v oblasti identifikace,“ vysvětlil.
Podle zákona z roku 2021* musí elektronická evidence úředních dokumentů, tzv. spisová služba, projít povinnou atestací. Ministerstvo vnitra účinnost zákona již jednou odložilo, nyní avizuje další odklad a poplatek cca 450 000 Kč za provedení atestace. Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj tento postup kritizuje. „V současném návrhu vnitra se ze zákona stává nástroj, jak zvýhodnit velké dodavatele, z atestace se stalo státní výpalné, a mě zajímá proč,“ řekl.
Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš ve dnech 12.–16. 6. 2023 navštívil dva technologicky mimořádně vyspělé východoasijské státy - Japonsko a Jižní Koreu. S oběma zeměmi nás pojí jak obecné politické směřování, tak i řada obchodních partnerství. Ačkoli se navzájem naše země v mnoha ohledech liší, řadu problémů moderního světa sdílíme, stejně jako cesty, kterými je chceme řešit. Digitalizace na všech úrovních společenského života je standardem a japonské a jihokorejské zkušenosti s jejím rozvojem jsou pro nás velmi přínosné.
V Lucemburku dnes zasedla Rada ministrů pro telekomunikace, na které Českou republiku zastupoval vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš. Ministři jednali mj. o tom, jaké kroky jsou zapotřebí pro zajištění vysokorychlostního připojení pro občany i firmy. Na programu byly také otázky digitalizace a propojení systémů veřejných služeb, využívání potenciálu datové ekonomiky a umělé inteligence či prosazování společných evropských hodnot na globálním digitálním poli.
Daňové přiznání přehledně a jednoduše. Od 1. ledna 2023 jsou povinně zřízeny datové schránky nově také všem podnikajícím fyzickým osobám, tzv. živnostníkům či OSVČ, ale třeba i zemědělským podnikatelům, lékařům, auditorům a dalším. Pokud mezi ně patříte, vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Není se ale čeho obávat! Digitální Česko připravilo seznam jednoduchých instrukcí, jak na to.
Datové schránky jsou od 1. ledna 2023 nově povinné také pro živnostníky, spolky, družstva a další právnické osoby. Komunikovat elektronicky s úřady s sebou nese spoustu otázek. Co tato nová povinnost pro občany znamená?
U příležitosti připomínky jednoho roku od zahájení ruské invaze na Ukrajinu proběhlo na Úřadu vlády ČR neformální setkání firem, neziskových organizací a veřejného sektoru. Hlavním tématem byla podpora Ukrajiny v dodávkách IT vybavení a projekty napomáhající integraci Ukrajinců v České republice. Cílem akce zároveň bylo ukázat, že v pomoci Ukrajině je nutné pokračovat i nadále.
Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš chystá pozměňovací návrh k novele o zadávání veřejných zakázek. Návrh, který se týká vertikální spolupráce a sdílení kapacit mezi různými orgány státu (nejen) v oblasti IT, vzbudil obavy ve Svazu průmyslu a dopravy, které adresoval poslancům prostřednictvím dopisu. Ve čtvrtek 19. ledna se místopředseda vlády pro digitalizaci se zástupci Svazu sešel a svůj záměr detailně představil. Zástupci Svazu vyjádřili spokojenost se schůzkou a předloženými argumenty a budou spolupracovat na přípravě prováděcí metodiky.
Doba plastová končí, Češi dostanou možnost prokázat se občanským nebo řidičským průkazem v mobilní aplikaci. Mobilní aplikace eDokladovka má začít fungovat na přelomu roku 2023 a 2024.
Přepracovaný stavební zákon usnadní povolování staveb, zvlášť u rodinných domů, řekl Právu vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Za rok by se lidé podle něho mohli prokazovat doklady v mobilu.
V úterý 29. listopadu 2022 na akci vystoupil například místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiří Kaucký či náměstek vedoucí Úřadu vlády pro řízení Sekce pro právo a ekonomiku Filip Minář.
Praha již druhý den hostí unikátní mezinárodní konferenci zaměřenou na bezpečnost v digitálním prostoru EU Secure and Innovative Digital Future. Jde o jednu z předních událostí českého předsednictví v Radě Evropské unie. Páteční program je zaměřen na podporu inovací, spolupráci s důvěryhodnými partnery, rozvoj bezpečné umělé inteligence a datové ekonomiky včetně přeshraničních datových toků či na hrozbu dezinformací v online prostředí. Druhý den konference zahájili místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.
Jaké jsou trendy ve světě digitalizace? To poodhalil první ročník Czech Digital Week. Zavedl nás na akademickou půdu, kde kávu servíroval robot. Nastínil, jak vidí Evropa budoucnost internetu. A shrnul výzvy, které před námi stojí v oblasti kybernetické bezpečnosti. Czech Digital Week spojil státní, neziskový i soukromý sektor a jasně ukázal, že digitální témata nejsou v Česku na druhé koleji. Co všechno se během tohoto podzimního svátku digitalizace dělo? Přečtete si ohlédnutí za uplynulým týdnem z části akcí.
Je to zásadní krok pro odstartování digitální transformace veřejné správy, říká vicepremiér Bartoš