Přepracovaný stavební zákon usnadní povolování staveb, zvlášť u rodinných domů, řekl Právu vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Za rok by se lidé podle něho mohli prokazovat doklady v mobilu.
zdroj: novinky.cz
Lidi teď nejvíc trápí drahota. Ministerstvo financí nevyloučilo, že se po říjnovém poklesu na 15 procent inflace zase zvýší. Jak moc ještě ceny porostou?
To nemohu odhadovat, faktorů je mnoho, včetně vývoje války na Ukrajině. Když ale sleduji predikce ekonomů, tak by mělo dojít ke snižování inflace v prvním čtvrtletí.
Faktem je, že ne všechny ceny, které šly nahoru, od služeb přes potraviny a další zboží, byly dány růstem vstupních nákladů. Jsme na volném trhu, spousta obchodníků nasadila takové ceny, za které jsou lidi ještě ochotni si tu věc koupit. Proto si myslím, že pokles cen nastane.
U domků někde v zástavbě bychom měli sekat povolování jako Baťa cvičky, pokud máte dobrý územní plán
Když se ale podíváme po Evropě, tak i jinde je inflace vysoká. Málokdo sledoval například Estonsko, které je sice úspěšným vzorem v digitalizaci, ale mají už několik měsíců inflaci přes 20 procent. Politici od Andreje Babiše a Tomia Okamury nám stále dávali za příklad Maďarsko a jejich cenové intervence, ale tam také mají inflaci přes 20 procent. V Česku pomůže i zastropování cen energií.
To sice ano, nicméně přesto ceny mnoha lidem vzrostou i násobně, jestliže nemají cenu zafixovanou. Jak jste na tom vy osobně? Máte doma zafixované ceny?
Máme domácnost s kombinací elektřiny a plynu. U plynu od pražského dodavatele došlo během několika měsíců třikrát k navýšení záloh ze dvou na šest a devět tisíc korun. Nyní mi přišla regulace, že by zálohy měly klesnout asi na 7000 korun. U elektřiny máme cenu ještě zafixovanou, teď si nejsem jistý, kdy nám fixace končí.
Ale snažíme se to mít pod kontrolou a musím říct, že jsme v domácím režimu výrazně upravili nakládání s energiemi, ačkoli máme dvouleté dítě, což předpokládá mimo jiné časté praní.
A teď si vezměme rodinu, kde je žena na mateřské, ale muž nepobírá zrovna mzdu ministra. Pomáhá vláda takové rodině dostatečně?
Ta situace je v každém případě velmi náročná, obzvláště například pro samoživitele či rodiny s malými dětmi. I proto jsme za piráty prosazovali navýšení rodičovské o inflaci a její pravidelnou valorizaci.
Digitalizace uvolní ruce stavebním úředníkům, aby mohli řešit individuální problémy
Nicméně vláda se snaží dopady krize utlumovat, ať už jde o robustní rozšíření sociální podpory včetně příspěvku na bydlení, na jehož zjednodušení se podílela i naše poslankyně Olga Richterová. Dále je to zvyšování penzí, životního či existenčního minima, příspěvek 5000 Kč na dítě, výhodnější energotarif či zastropování cen energií a další kroky. Celkem jde o pomoc za 200 miliard korun.
Jenomže nejen opozice opakovaně říká, že vláda pomáhá pozdě. Nejprve jste váhali se zastropováním pro občany, a teprve až teď se připouští cenový strop i pro velké firmy, které se ocitly ve velké nejistotě.
Osobně souhlasím, že windfall tax čili daň z mimořádných zisků u dodavatelů energií či bank mohla být výrazně dřív. Poslanec Jakub Michálek ji za piráty navrhoval už v květnu.
O zastropování pro velké firmy se nyní vede debata. Také si ale řekněme, co to zastropování je, a že ten rozdíl v ceně musí stát zaplatit. Nechci, aby to šlo na úkor deficitu státního rozpočtu, musí to jít ruku v ruce s mimořádnými příjmy.
Vypadá to, že o zastropování pro velké firmy se začalo uvažovat až poté, co Německo přišlo s balíkem pomoci za skoro pět bilionů korun, v němž počítá i s pomocí svým podnikům.
Měl jsem tu na návštěvě německého ministra průmyslu Roberta Habecka, když jsme řešili jejich plánovanou pomoc. Samozřejmě, když takto velká země zasáhne nad rámec, tak to moc nepřispívá jednotnému trhu Evropské unie. I když Česko jako významný partner Německa nemusí být tak zasažené, je to nefér vůči ostatním zemím v Evropě.