Zvyšování digitálních dovednosti pro měnící se trh práce, digitální dovednosti pro bezpečí v online světě a digitální dovednosti pro komunikaci se státem - to jsou tři prioritní oblasti letošního Týdne pro digitální Česko, který začne 18. listopadu po celém Česku, fyzicky i online. Společně s partnery z řad neziskových organizací, firem či vzdělávacích institucí připravuje tým Digitálního Česka vzdělávací akce, které budou pro širokou i odbornou veřejnost zdarma.

„Týden pro digitální Česko je nejen příležitostí pro vzdělávání, ale také pro objevování nových možností využití digitálních technologií. Naším cílem je zajistit, aby každý, bez ohledu na věk či profesní zaměření, měl přístup k informacím a nástrojům, které mu umožní efektivně pracovat a komunikovat v digitálním světě. Letošní priority reflektují aktuální potřeby společnosti, ať už jde o přípravu na měnící se trh práce, zajištění bezpečnosti v online prostředí, nebo zjednodušení komunikace se státem. Týden pro digitální Česko nám nabízí možnost připomenout si, jak důležitá je digitalizace v našich každodenních životech a jak může přispět k jejich zjednodušení,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Prioritní oblasti letošního ročníku jsou tři, prvně to budou digitální dovednosti pro měnící se trh práce. V rámci této kampaně se rozjíždí například projekt s názvem IT je pro holky na podporu zastoupení žen v ICT sektoru, kde Česko dlouhodobě zaostává za evropským průměrem. Už během září a října se uskuteční besedy s IT expertkami na základních a středních školách s cílem dodat studentkám rozhled o IT oborech, ukázat IT zevnitř, zvýšit jejich sebevědomí a poskytnout podporu při rozhodování o dalším vzdělávání. 

Druhou oblastí budou digitální dovednosti pro bezpečí v online světě, ve které se kampaně zaměří na rodiče a jejich schopnost ochránit sebe i své děti na internetu. Během pandemie se totiž zvýšil čas, který děti tráví online, a s tím vzrostla i rizika spojená s používáním internetu. České děti jsou tak vystaveny různým hrozbám, jako je kyberšikana, sexuální zneužívání a zneužití osobních dat.  Ve spolupráci s CZ.NIC a Policií ČR a dalšími proto budou uspořádány vzdělávací přednášky jak pro veřejnost, tak přímo ve firmách pro zaměstnance rodiče.

Třetí oblastí budou digitální dovednosti pro komunikaci se státem, jejichž součástí je i dnešní projekt ve spolupráci s knihovnami. Během podzimu také startují další iniciativy zaměřené na výše uvedená témata, které vyústí právě listopadovým Týdnem pro Digitální Česko, který se po loňském velmi úspěšném konání,  letos uskuteční již po třetí.