Datové schránky jsou od 1. ledna 2023 nově povinné také pro živnostníky, spolky, družstva a další právnické osoby. Komunikovat elektronicky s úřady s sebou nese spoustu otázek. Co tato nová povinnost pro občany znamená?

Kabinet digitalizace Úřadu vlády ČR v rámci vládního strategického projektu Digitální Česko připravil informační kampaň o datových schránkách. Informace budou prezentovány na sociálních sítích a příspěvky budou zároveň odkazovat na informační rozcestník na webových stránkách Digitálního Česka. Souhrnné informace pro občany jsou dostupné a přehledně strukturované na jedné stránce. 

Na webu Digitálního Česka jsou umístěny základní informace o nově vzniklé povinnosti pro živnostníky a o tom, jak se do datovky přihlásit a k čemu ji používat. Vzhledem ke značnému množství informací o datových schránkách je potřeba, aby občané dostali přehledným způsobem odpovědi na řadu otázek, které kolem nové povinnosti vyvstaly. Panují například otazníky kolem toho, jestli je nutné mít datové schránky dvě (pro občana coby fyzickou osobu a coby OSVČ), jestli povinnost platí i pro přerušené živnosti a jak je to s letošním podáváním daňového přiznání elektronicky (které je pro občany se zřízenou datovou schránkou ze zákona povinné).

Díky nové povinnosti se letos skokově zvýší počet zřízených datových schránek. Podle informací poskytnutých ministerstvem vnitra nyní každý den přibývá 60 tisíc nových datovek. Celkem se do března jejich počet zvýší o 2,2 milionu, zhruba na 3,9 milionu, uvádí ČTK. Veřejnost má právo dostat co nejúplnější informační servis ohledně datovek, což je právě záměrem kampaně Digitálního Česka. Poskytnout občanům ucelený přehled funkcí a výhod datových schránek způsobem, který je přívětivý a srozumitelný.

Digitální Česko bude k tématu datových schránek během březnové kampaně sdílet na sociální sítě užitečné rady a odpovídat na případné dotazy občanů. Účelem není duplikovat obsah na oficiálních stránkách datových schránek, nýbrž současnou kampaň vedenou MVČR přehledně doplnit důležitými informacemi. Podrobné informace, seznam datových schránek a infolinku naleznete na oficiálních stránkách chcidatovku.gov.cz.