Součástí dnešních 2. česko-ukrajinských mezivládních konzultací v Praze bylo také jednání vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše s náměstkem ministra pro digitální transformaci Ukrajiny Oleksandrem Bornjakovem. Jednalo se hlavně o prioritách a spolupráci v digitalizaci obou zemí, včetně oblasti digitálního vzdělávání a spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti.

Stejně tak jako v Česku je digitalizace jednou z priorit i ukrajinské vlády. Obě země mají v této agendě mnoho společných cílů. Do roku 2025 (v případě Ukrajiny už 2024) je to například příslib zpřístupnit 100 % služeb státu online, zásadně posílit digitální vzdělávání nebo zpřístupnit vysokorychlostní internet pro celou populaci. Společným tématem je také evropská digitální agenda, konkrétně příprava Ukrajiny na kompatibilitu s evropskou peněženkou digitální identity, protože se Ukrajina podílí na několika pilotních projektech, které peněženku vyvíjí. Společným tématem je pak také přístup k regulaci umělé inteligence nebo začlenění Ukrajiny do jednotné roamingové zóny EU.  

Ukrajina je pro nás důležitým partnerem, se kterým společně sdílíme mnoho priorit v oblasti digitalizace, tedy i  cíle týkající se digitalizace veřejných služeb a iniciativ zaměřených na zvýšení digitálních dovedností obyvatel. Věřím, že mezivládní konzultace povedou k rozvoji další spolupráce v oblasti digitalizace a maximálně pomohou ukrajinské populaci v této oblasti ulehčit život v již tak těžké situaci, ve které se země nachází, ” uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Klíčovou roli v rozvoji digitalizace na Ukrajině hrají Ministerstvo pro digitální transformaci a Diia – aplikace a webový portál pro e-government, spuštěný v roce 2020, který letos v březnu ukrajinská vláda uvolnila jako open-source a vyzývá ostatní vlády k využití jejich kódu pro vlastní digitalizaci. Aktuálně mají tamní občané skrz Diia přístup například k digitálním dokladům, pasu, studentské kartě, řidičskému průkazu, technickému průkazu, pojistce nebo třeba rodnému listu. Mají zde i možnost platit pokuty, zakládat firmy nebo pořádat online svatby. V širším ekosystému pod Diia je i například i online platforma Diia.Education pro digitální vzdělávání či Diia.City pro malé a střední IT byznysy.

Česko dlouhodobě s Ukrajinou spolupracuje i v oblasti kyberbezpečnosti. Minulý rok se v Praze konalo setkání ukrajinské National Cybersecurity Cluster, koordinační platformy pro kyberbezpečnostní spolupráci. Zároveň už tento čtvrtek podepíší na summitu Evropského politického společenství v Londýně Ukrajina a Česko dohodu o bezpečnostní spolupráci a dlouhodobé podpoře. Obdobné dohody již dříve Ukrajina podepsala s 19 státy i EU.

V dubnu 2024 také proběhlo největší světové cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields pořádané NATO Cooperative Cyber Defense Centre of Excellence, kterého se ČR účastnila společně v jednom týmu s Ukrajinou. „Spolupráce s Ukrajinou v oblasti kybernetické bezpečnosti je pro nás klíčová. Chceme spolupracovat na výměně informací a zkušeností a pomoci tak oběma zemím v boji proti kybernetickým hrozbám," dodal Bartoš.

V oblasti kyberbezpečnosti se dnes diskutovalo také o užší spolupráci mezi českým Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a ukrajinským Národním centrem pro koordinaci kybernetické bezpečnosti (NCCC).