Jaké jsou trendy ve světě digitalizace? To poodhalil první ročník Czech Digital Week. Zavedl nás na akademickou půdu, kde kávu servíroval robot. Nastínil, jak vidí Evropa budoucnost internetu. A shrnul výzvy, které před námi stojí v oblasti kybernetické bezpečnosti. Czech Digital Week spojil státní, neziskový i soukromý sektor a jasně ukázal, že digitální témata nejsou v Česku na druhé koleji. Co všechno se během tohoto podzimního svátku digitalizace dělo? Přečtete si ohlédnutí za uplynulým týdnem z části akcí.
Pondělí 31. října: Digitální vzdělávání
Protože všechno začíná u vzdělávání, vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš zahájil Czech Digital Week prohlídkou Testbedu pro Průmysl 4.0 na CIIRC na Českém vysokém učení technickém v Praze. Testbed je unikátní platformou pro otevřenou spolupráci napříč průmyslem a akademickou sférou. Vicepremiéra čekala ukázka nejnovějších technologií, jako jsou robotická laserová buňka nebo roboti z prostředí průmyslu.
„Je bez pochyb, že v Čechách máme moderní vědecko-výzkumnou instituci, která díky talentovaným lidem dokáže posouvat technologické hranice. Díky těm nejpovolanějším v této oblasti za skvělou přednášku i praktické ukázky. Ondřej Velek, ředitel CIIRC ČVUT a profesor Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT, jsou opravdu kapacity a odborníci na svém místě,” uvedl k zahájení vicepremiér Bartoš.
Pro veřejnost v pondělí uspořádala organizace Czechitas den otevřených dveří. Lidé se tak mohli dozvědět více o tom, jak chtějí vzdělávat, inspirovat a uplatňovat nové talenty s důrazem na ženy v informačních technologiích a budovat mezi nimi komunitu se zájmem o IT.
Úterý 1. listopadu: Podpora digitální transformace společnosti
Druhý den se nesl ve znamení pozitivních dopadů a skutečné změny. Na konferenci Technologie pro budoucnost pořádané Google.org, filantropickou odnoží společnosti Google, se sešli nejdůležitější osobnosti a experti ze světa filantropie, technologií a zkoumání společnosti. Zástupci Google.org přislíbili investici 81 milionů korun do projektů na podporu digitální inkluze a vzdělávání. Vybrané organizace získají nejen finanční podporu, ale i technickou expertízu a nástroje.
Středa 2. listopadu: Budoucnost internetu
Uprostřed týdne proběhla Konference k budoucnosti internetu, kterou české předsednictví spolupořádalo s Evropskou komisí. Cílem bylo dotáhnout do praxe principy zakotvené v Deklaraci o budoucnosti internetu z dubna 2022. V té se 60 zemí světa včetně Česka zavazuje k ochraně internetu, který má být otevřený, svobodný, globální, interoperabilní, spolehlivý a bezpečný.
Večer se pak v Kongresovém centru promítal dokument V síti, za kterým stojí autorská dvojice Vít Klusák a Barbora Chalupová. Následovala odborná diskuze zaměřená na ochranu dětí na internetu ve světle nové strategie „Better Internet for Kids“. Debaty se zúčastnili šéfredaktor Lupa.cz David Slížek, právní poradce Safer Internet Centrum ČR Jan Kolouch, June Lowery-Kingston z Evropské komise a Denisa Binderová ze Safer Internet Centrum ČR.
Čtvrtek 3. listopadu: Kybernetická bezpečnost
3. listopadu Praze odstartovala dvoudenní mezinárodní konference EU Secure and Innovative Digital Future, kde se jednalo o kybernetické a digitální odolnosti EU. Na stole byla zcela zásadní témata jako zajištění bezpečnosti dodavatelských řetězců a kritické infrastruktury. Šlo o jednu z předních událostí českého předsednictví. „Česko může být pyšné na to, že se zde dnes scházejí experti doslova z celého světa. Kybernetický prostor je bez hranic, takže řešení musíme nalézat na mezinárodní úrovni,” komentoval vicepremiér Bartoš.
Czech Digital Week se odehrával především v Praze a online světe. Nicméně čtvrteční program se částečně přesunul do Libereckého kraje. Proběhla tu soutěž Business Talent pro osmáky a deváťáky základních škol Libereckého kraje, diskuze s ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou a exkurze v Libereckém podnikatelském inkubátoru Lipo.ink.
Pátek 4. listopadu: Bezpečnost nových technologií
V pátek pokračovala konference EU Secure and Innovative Digital Future. Druhý den se diskutovalo o podpoře inovací, spolupráci s důvěryhodnými partnery, rozvoji bezpečné umělé inteligence či o dezinformacích v online prostředí. Mezi řečníky byly například místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová, vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš a náměstek MPO pro digitalizaci a inovace Petr Očko.
Vicepremiér Bartoš v projevu zdůraznil, jak zásadní je budovat technologickou nezávislost Evropy: „Poslední dva roky poznamenané koronavirovou krizí a ruskou agresí na Ukrajině nám ukázaly, že Evropa musí přehodnotit svou pozici v globalizovaném světě. Jsou to právě nové technologie, které nám přináší nové možnosti, ale i hrozby. Evropa potřebuje být v tomto ohledu více soběstačná a samostatná. Ne však ve smyslu uzavření se před okolním světem, protože právě otevřenost je něco, co nás dovede k úspěchu.“
V průběhu konference se návštěvníci mohli seznámit také s mobilním průmyslovým robotem, který roznášel občerstvení mezi hosty i řečníkům na pódiu. Robota dovezl a naprogramoval tým vědců z VŠB - Technické univerzity Ostrava. Tým hostům představil také různorodé produkty z 3D tisku, například koloběžku či koncept smart factory. O hudební kulisu se postaral robot hrající na piano.
Zajímá vás, co všechno zaznělo na páteční konferenci? Pusťte si celý záznam včetně panelových diskuzí na webu konference. Shrnutí z druhého dne si můžete přečíst v článku na Euractiv.com.
Bude druhý ročník Czech Digital Week?
První ročník Czech Digital Week proběhl pod záštitou českého předsednictví v Radě Evropské unie a vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše. Vše za spolupráce organizátorů jednotlivých událostí. „Podobná akce v Česku dlouhodobě chyběla. Proto nechceme zůstat pouze u jednoho ročníku. Cílem je udělat z Czech Digital Week pravidelnou událost, která bude spojovat všechny, pro které je úspěšná digitální transformace naší země prioritou,” nastínil vicepremiér Bartoš.