Česká republika opět potvrzuje své místo mezi lídry v oblasti kvantových technologií. První International Quantum Hackathon na FIT ČVUT přilákal 44 mladých talentů z celého světa. Devět studentských týmů dva dny pracovalo na řešení problémů pomocí kvantových technologií. Šíře řešených témat byla od rozpoznávání min v mořích přes technologie v medicíně, bezpečnost v energetice až po vesmírné technologie.
Na Quantum Hackathon navázala konference Quantum Day, která přinesla informace o nejnovějších trendech v kvantových technologiích, příběhy nadějných start-upů a také slavnostní vyhlášení úspěšných studentských týmů předcházejícího International Quantum Hackathonu.
Programu druhého ročníku konference se zúčastnili špičkoví odborníci z vědecké komunity, průmyslu, investorů a vládních organizací, kteří diskutovali o možnostech využití kvantových technologií pro řešení reálných problémů. Konference se také zúčastnil vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš a zmocněnec pro kvantové technologie Petr Kavalíř (na fotografii).
Instituce a vědecká pracoviště v Česku se již nyní propojují a aktivně spolupracují s předními světovými organizacemi jako je University of Tokyo a kvantová centra IBM v Japonsku a USA.
ČVUT také zakoupilo přístup ke kvantové výpočetní platformě IBM a další tři univerzity a výzkumné instituce podepsaly s IBM memorandum o porozumění o spolupráci v oblasti kvantových technologií.
Do kvantové ligy evropských států jsme přistoupili podpisem Kvantové deklarace a společným závazkem spolupráce na kvantových technologiích po celé Evropě. Česko mimo jiné bude hostit první kvantový počítač pro výzkumníky a průmysl a je integrováno i do řady dalších evropských projektů.