Založení a rozjezd Digitální a informační agentury (DIA), Portál občana v novém kabátě, schválení občanky v mobilu, postupný přesun webových a e-mailových adres orgánů státní správy na jednotnou doménu gov.cz, hardwarové posílení centrálních registrů či druhý a velmi úspěšný ročník svátku digitálního vzdělávání - Týdne pro Digitální Česko, to jsou nejdůležitější projekty v oblasti digitalizace uskutečněné v končícím roce. Naplňování agendy digitalizace státní správy postupovalo jak systémovými změnami, tak i menšími postupnými vylepšeními. A v příštím roce hodlá Kabinet místopředsedy vlády pro digitalizaci pod patronátem Ivana Bartoše ve spolupráci s DIA v digitalizaci státu pokračovat. Rozjede se státní cloud pro 4. úroveň zabezpečení, lidé si budou moci stáhnout občanku do mobilu, Portál občana používat v nové mobilní aplikaci či vyřídit plnou moc online v rámci Registru zastupování (REZA).

Mezi nejvýznamnější úspěchy digitální transformace v roce 2023 patřilo založení a spuštění Digitální a informační agentury (DIA), jejíž hlavní agendou je řízení a hlavně realizace digitalizace veřejné správy a eGovernmentu. „Jen díky DIA jsme mohli opravdu efektivně nastartovat digitalizaci v této zemi a začít reálně naplňovat zákon o právu občana na digitální služby. Otáčíme obrovskou mašinérii, pomocí DIA porážíme resortismus a sjednocujeme digitální transformaci veřejné správy,” uvedl vicepremiér Ivan Bartoš

Před koncem roku dostali lidé vylepšený Portál občana, který prošel úpravou směrem ke snadnějšímu ovládání a uživatelské přívětivosti. Už během uplynulého roku se zájem občanů o portál zvyšoval, počet registrovaných uživatelů se zdvojnásobil a atakoval milion.

„Snažili jsme se, aby nový portál byl pro uživatele co nejvíce intuitivní. Hned na úvodní stránce proto uživatel vidí nejpoužívanější služby, které jsou rozděleny do kategorií, v nichž se dá snadno vyhledávat. Největší novinkou je nový vzhled datových schránek, který jsme se snažili vytvořit po vzoru e-mailových klientů, na jejichž používání jsou uživatelé zvyklí,“ popisuje Martin Mesršmíd, ředitel DIA, nejzásadnější novinky.

Ke konci roku pak prošli legislativním procesem eDoklady a už příští rok začnou občanku v mobilu přijímat na prvních úřadech a pracovištích. 

Dalším zlomovým úspěchem je postupný přesun webových a e-mailových adres orgánů státní správy na jednotnou doménu gov.cz., čímž se zajistí vysoká kybernetická bezpečnost a v plánu je i jednotný vizuální styl ústředních orgánů státní správy. K úspěchům patřilo také uspořádání druhého ročníku svátku digitálního vzdělávání -  Týden pro Digitální Česko, který hostil více než 120 akcí na různých místech České republiky.

Realizací úspěšných projektů v letošním roce položila Česká republika pevné základy na cestě k digitálně vyspělým státům. Každý krok, který jsme podnikli, byl podpořen vizí vytvářet lepší, efektivnější a jednodušší služby s ohledem na potřeby všech občanů. V tomto úsilí se inspirujeme nejlepšími státy v oblasti digitalizace,“ uvedl Bartoš.

Mezi klíčové cíle příštího roku pak bude patřit spuštění nových mobilních aplikací eDoklady a Portál občana. Právě Portál občana bude doplněn dalšími službami, které si obyvatelé budou moci stáhnout do svých telefonů již koncem ledna a šetřit tak svůj čas při kontaktu s úřady. Z mobilu tak získají přístup ke stavu svého bodového hodnocení s výpisem přestupků nebo k výpisu z rejstříku trestů zdarma a dalším službám státu, kterých je na portálu více než 600.

eDoklady se postupně dostanou na místa, kde občan komunikuje se státem. Začne se s  Ústředními orgány státní správy. Dobrovolně je v první vlně přijmou i některé obce, které se již přihlásily. Od července se pak přidá policie a úřady práce či finanční úřady. Z kraje roku 2025 pak „naskočí” samosprávy či pošta. Výhodou občanky v mobilu je lepší zabezpečení, kontrola nad osobními údaji a snazší správa dokladů a dokumentů. Tento krok je důležitým mezníkem, který pomůže České republice postupně přejít na evropskou digitální peněženku. Možnost prokázat se fyzickým občanským průkazem tímto nezanikne.

„eDoklady jsou takovým předskokanem evropské digitální peněženky. Pomohou naučit úřady i veřejnost běžně se prokazovat pouze chytrým telefonem. Pro uživatele i ověřovatele půjde o jednoduchou a snadno pochopitelnou aplikaci. Osobní údaje budou v eDokladech také lépe ochráněny, jelikož ten, kdo dokument kontroluje, dostane pouze to, co potřebuje,” komentuje Martin Mesršmíd, ředitel DIA.  

Jednání s úřady se obyvatelům v roce 2024 výrazně zjednoduší i díky Registru zastupování v situacích, kdy budou někoho zastupovat, nebo když někomu udělí plnou moc, aby zastupoval je. Velké starosti odpadnou například podnikatelům, za které podává daňové přiznání každý rok stejný účetní. V Registru navíc budou i předpřipravené formuláře plných mocí pro různé účely a k potvrzení bude stačit mít Identitu občana.

V plnění digitální agendy jsme odhodláni pokračovat s plným nasazením i v roce 2024. Jsem přesvědčen, že budování digitální budoucnosti, ve které budou technologické služby dostupné a přizpůsobené potřebám všech obyvatel, je zásadní pro udržení konkurenceschopnosti České republiky na mezinárodní scéně i pro rozvoj naší společnosti ve všech oblastech,“ dodává Ivan Bartoš.