Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš na své cestě po USA aktivně jedná o možnosti udělování víz kategorie E-1 Česku. Víza E-1 umožňují malým a středním podnikatelům přístup na americký trh. V EU je nemá pouze několik málo zemí, jednou z nich je Česko. To by se mohlo nyní změnit, skupina kongresmanů totiž včera navrhla nový zákon. Vicepremiér Bartoš o udělení víz na své cestě jedná a pokusí se proces posunout co možná nejblíže schváení. Včera o podpoře návrhu zákona jednal s kongresmanem Johnem Moolenaarem a dnes bude ještě jednat s kongresmany Tomem Suozzim a Austinem Scottem.
Kongresmani Steve Cohen a Don Bacon včera představili opatření, která umožní českým podnikatelům získat vízum typu E-1, pokud dostanou američtí podnikatelé v Česku stejné příležitosti. Nyní je potřeba vyjednat podporu co největšího počtu kongresmanů, nehledě na jejich politické zařazení. O to právě usiluje vicepremiér Ivan Bartoš. Česká republika je v současnosti zařazena do kategorie víz E-2, což představuje určité výzvy pro mnoho českých podniků, zejména pro malé a střední firmy. Zavedení víz E-1 by českým firmám umožnilo efektivněji podnikat a investovat ve Spojených státech a také by vyrovnalo podmínky s mnoha dalšími evropskými zeměmi. Přijetí zákona by Česku také pomohlo diverzifikovat obchodní vztahy mimo Rusko a Čínu a snížit závislost na zahraničních technologiích.
„Věřím, že se mi podaří vyjednat co možná největší podporu návrhu zákona na udělování víz E-1 Česku. Jsme jedni z posledních v EU, kteří tato víza nemají, přitom by výrazně ulehčila vstup našich podnikatelů na americký trh. Přijetí zákona by znamenalo velký krok vpřed v zajištění rovných podmínek s ostatními evropskými zeměmi a umožnilo by českým firmám snadněji podnikat a dlouhodobě investovat ve Spojených státech,“ uvedl Bartoš.
Objem obchodu mezi Spojenými státy a Českou republikou neustále roste a Spojené státy jsou největší exportní destinací České republiky mimo EU a celkově třetím největším obchodním partnerem mimo EU. Investice v obou zemích vedou k významným růstovým příležitostem, zejména v oblastech obrany, IT, nanotechnologie, biotechnologie a široké škály nově vznikajících technologických odvětvích, jako například AI a kvantové technologie.
České firmy v posledních čtyřech letech investovaly po celých Spojených státech kolem 7 miliard USD a v plánu jsou další investice. O velkém zájmu českých podniků o expanzi do USA svědčí také početná podnikatelská delegace, která vicepremiéra Bartoše v USA provází.
„Bilaterální obchod mezi Spojenými státy a Českou republikou za poslední dvě desetiletí výrazně vzrostl. K posílení těchto obchodních vztahů přispějí méně omezující vízové podmínky, které umožní malým a středním podnikatelům přístup na trh stejně jako jejich evropským protějškům. Méně omezující požadavky podle navrhovaných nových pravidel budou mít také Američané cestující do České republiky za obchodními příležitostmi. Návrh zákona by otevřel nové trhy pro americké a české zboží a prohloubil pevné vztahy mezi našimi zeměmi,“ uvedl člen Sněmovny reprezentantů Don Bacon.