V sobotu večer skončil letošní ročník Týdne pro Digitální Česko. Týden se těšil velkému zájmu veřejnosti i partnerských organizací, a to od svého zahájení za účasti prezidenta Pavla a místopředsedkyně EK Jourové až po poslední konference na Moravě i v Česku. Tisíce lidí se fyzicky či online zapojily do vzdělávacích a osvětových akcí.

“Jsem velmi potěšen tím, kolik partnerských organizací projevilo zájem se s námi na této největší české akci zaměřené na vzdělávání v oblasti digitalizace podílet, a především kolik občanů toto téma zajímá a zúčastnili se jí. Celoživotní vzdělávání je stále silnějším tématem, jehož význam se bude již během této dekády dramaticky zvyšovat. Všem zúčastněným - organizátorům Týdne, partnerům i účastníkům jednotlivých akcí moc děkuji a věřím, že si i v roce 2024 najdou cestu k Digitálnímu Česku a přivedou s sebou další,” shrnul na závěr Týdne své dojmy z akce místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.
Letošní ročník Týdne pro Digitální Česko se diametrálně odlišoval od pilotní podoby, která proběhla loni pod záštitou českého předsednictví  v Radě Evropské unie. Od několika mezinárodních konferencí v Praze se Týden rozšířil do 13 (ze 14)  krajů, v nichž proběhlo přes sto dvacet rozmanitých akcí pro veřejnost - přednášek, seminářů, kurzů, workshopů a dalších. Dal tak významně najevo, že digitální transformace uvnitř  naší společnosti už skutečně začala. 
A čísla hovoří za vše. Do programu se formou partnerství zapojilo 102 organizací a počet akcí dosáhl čísla 126.  Z údajů, které jsme obdrželi od zhruba 70 % organizátorů, vyplývá, že počet účastníků akcí dosáhl 5000 a počet odškolených hodin v rámci kurzů téměř 300. Vzhledem k tomu, že čtvrtina organizátorů nám zpětnou vazbu ještě neposkytla, budou výsledná čísla ještě vyšší.
Hlavními tématy, která Týdnem rezonovala, byla umělá inteligence, bezpečnost na internetu nebo ženy a jejich místo v ICT oborech. Proběhla také celá řada tematicky rozmanitých workshopů, například o digitální přírodě,  internetu věcí, krypto-aktivech či temných zákoutích webu a samozřejmě akce zaměřené na dvě důležité cílové skupiny - mládež a seniory, z nichž každá má jiné potřeby, ale posílit jejich digitální dovednosti má v obou případech velký význam. Součástí Týdne pro Digitální Česko bylo i vyhodnocení IT Fitness Testu, jehož výsledky nabízejí unikátní vhled do toho, jaká je skutečná úroveň digitální gramotnosti v Česku. “Ambicí Týdne pro Digitální Česko bylo především motivovat veřejnost a ukázat možnosti, jak se dá v oblasti digitálních technologií vzdělávat, a držet tak se světem technologií krok. Rádi budeme v partnerstvích, která jsme v tomto projektu navázali, pokračovat dlouhodobě,” dodal Ivan Bartoš.
Vicepremiér Ivan Bartoš si v rámci Týdne pro Digitální Česko našel čas, aby na některé akce zajel osobně. V Praze hned v úterý zajel do Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, kde mu studenti představili projekt na pomoc seniorům, se kterým jim pomáhá umělá inteligence, a pak tam spoluzahájil konferenci “Studenti, senioři a digitalizace”. O dva dny později zavítal na Moravu, kde v Ostravě navštívil konferenci Unique Summit, která je jednou z mála akcí Týdne pro Digitální Česko majících v letošním ročníku mezinárodní přesah a jejímž hlavním cílem je vytvoření nových příležitostí pro startupy. Pak pokračoval do národního superpočítačového centra při VŠB - Technické univerzitě v Ostravě, kde debatoval se studenty o potřebě podpory digitálních dovedností, a navštívil i Digidoupě v Olomouci, které provozuje Centrum prevence rizikové virtuální komunikace při Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. “V Doupěti jsem viděl, jak je možné zábavně začlenit digitální technologie do výuky. Děti se učí například základy programování tak, že pomocí kartiček sestavují kód, podle kterého pak robot jezdí po hrací desce. Komenský by jásal, jak tvořivě zde naplňují jeho myšlenky”, řekl Ivan Bartoš po návštěvě Digidoupěte.