U příležitosti připomínky jednoho roku od zahájení ruské invaze na Ukrajinu proběhlo na Úřadu vlády ČR neformální setkání firem, neziskových organizací a veřejného sektoru. Hlavním tématem byla podpora Ukrajiny v dodávkách IT vybavení a projekty napomáhající integraci Ukrajinců v České republice. Cílem akce zároveň bylo ukázat, že v pomoci Ukrajině je nutné pokračovat i nadále.

„Ukrajinská digitální infrastruktura byla válkou zásadně poničena. České firmy významně pomohly, ať už jde o materiální či finanční pomoc. Velmi důležitá byla také role neziskových organizací např. v oblasti vzdělávání. Při této příležitosti bych rád využil toho, že si připomínáme jeden rok od začátku války, a vyzval k zapojení do pomoci v oblasti obnovy a dodávek IT techniky. Pomozme Ukrajincům zůstat i nadále ve spojení,“ řekl na úvod setkání vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Na neformálním setkání na Úřadu vlády byli přítomni zástupci firem, které v minulosti Ukrajině dary z oblasti IT techniky poskytly a na akci sdílely své zkušenosti se zapojením do pomoci válkou zmítané země, mj. Alza.cz a Google. Z veřejného sektoru se zúčastnili zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zahraničních věcí či Magistrátu hlavního města Prahy. V publiku byli také zástupci neziskového sektoru, například Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty, CZ.NIC a Czech Smart City Cluster.

Na úvod setkání se na dálku připojil ukrajinský místopředseda vlády a ministr pro digitální transformaci Mykhailo Fedorov, aby poděkoval za solidaritu českým občanům a informoval o tom, co Ukrajina v současnosti nejvíce potřebuje. „Darované generátory a solární baterie nám slouží při výpadcích energie. Notebooky a tablety umožňují dětem studovat online, a to i z úkrytu. Snažíme se o to, abychom mohli testovat jakékoliv inovativní technologie, které nám pomohou rychle válku vyhrát. V tomto roce budeme jistě potřebovat více technologií jako Starlink, více laptopů, telekomunikačních zařízení, generátorů, a bylo by skvělé, kdyby se nám podařilo získat také investory,“ uvedl ministr Fedorov ve videozdravici. Účastníky osobně přivítal také ukrajinský chargé d’affaires Vitalij Usatyj, jenž ocenil humanitární pomoc českých občanů a zdůraznil, že je důležité v ní pokračovat.

Do sbírky IT vybavení pro Ukrajinu se může zapojit každý a přispět lze prostřednictvím evropské iniciativy Laptops for Ukraine, kterou koordinuje Evropská komise. V České republice fungují dvě sběrná místa - v Praze a v Karlových Varech. Dárci mohou přinést vyřazené, ale funkční, počítače, tablety a mobily. V případě, že by dar přesáhl více než 50 kusů zařízení, je možné se obrátit na tým vicepremiéra pro digitalizaci na Úřadu vlády (digiczech@vlada.cz), který poskytne asistenci při komunikaci s Evropskou komisí.  Evropská komise ověří s ukrajinskou stranou využitelnost daru a zařídí jeho odeslání na Ukrajinu. Darované IT vybavení putuje do ukrajinských škol, nemocnic či na místní úřady. Seznam nejvíce potřebného zařízení bude pravidelně aktualizován na webu Business Klub Ukrajina.

V druhé části programu se debaty zúčastnili převážně zástupci neziskových organizací, jejichž aktivity cílí na pomoc Ukrajincům, kteří uprchli před válkou do České republiky. Příkladem jsou neziskové organizace jako Czechitas, Skautský institut a česko-ukrajinské komunitní centrum Svitlo, Česko.Digital a společnost Google, které prostřednictvím IT usnadňují Ukrajincům život v Česku a jejichž zástupci na setkání vystoupili. V minulém roce jejich zásluhou vznikli například speciální rekvalifikační kurzy v ukrajinštině pro zlepšení dovedností v IT. Po absolvování zájemci získají profesní certifikáty a mají tak vyšší možnost zapojit se do českého trhu práce.

„Smyslem dnešního setkání je sdílení dobré praxe a propojení aktivních firem, neziskových organizací a státní správy, tak abychom mohli do budoucna lépe spolupracovat a poskytnout potřebnou a cílenou pomoc lidem z Ukrajiny,“ doplnil Ivan Bartoš.