Podle letošního vydání European Innovation Scoreboard (EIS) se Česko vyšplhalo na 15. místo mezi evropskými státy v oblasti výzkumu a inovací a dosáhlo hodnocení 89,7 % ve srovnání s průměrem EU. Tento posun představuje zlepšení o 2,3 % oproti minulému roku a řadí nás mezi tzv. střední inovátory (Moderate Innovators). Klíčovým faktorem úspěchu v žebříčku je zvyšující se úroveň digitalizace v Česku, která přispívá k celkovému růstu inovačního potenciálu země.

EIS hodnotí výkonnost členských států EU v oblasti výzkumu a inovací. Pomáhá identifikovat silné a slabé stránky jednotlivých zemí a nabízí doporučení pro jejich zlepšení. Hodnocení sleduje 32 indikátorů, mezi něž patří vzdělání společnosti, publikace s mezinárodní spoluprací, digitalizace, investice do vědy a výzkumu, podpora malých a středních podniků a transfer technologií.

Největší skok Česko zaznamenalo v oblasti digitalizace, kde došlo k výraznému zlepšení digitálních dovedností obyvatel a zavádění sítí 5G v obcích a venkovských oblastech. Umístěním na 15. příčce se tak Česko řadí do skupiny středních inovátorů (Moderate Innovators) s hodnocením 89,7 % ve srovnání s průměrem EU. Oproti loňskému roku jsme si polepšili o 2,3 %, což je 4. nejlepší meziroční zlepšení, a od roku 2017 jsme se zlepšili o 15,6 %, což je výrazně nad průměrem ostatních členských států EU.

Investice do digitálních technologií a vzdělávání jsou správnou cestou k posílení naší konkurenceschopnosti a již nyní přinášejí hmatatelné přínosy pro naši ekonomiku a společnost. Výsledky žebříčku EIS ukazují, že jsme na správné cestě přiblížit se státům s největším inovačním potenciálem. Česká republika se díky tomu stává dynamickým centrem technologického pokroku, který nám umožní efektivněji řešit výzvy budoucnosti,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Pokrok je výsledkem pokračující digitalizace, cílených investic do vědy a výzkumu, zvýšeného počtu doktorandů, a nárůstu obyvatel s pokročilými digitálními dovednostmi. Naopak zaostáváme v počtu patentů, inovacích u malých a středních podniků a v oblasti vysokorychlostního připojení.

Oblasti digitálních dovedností se bude věnovat i letošní ročník Týdne pro Digitální Česko, který připravuje Tým Digitální Česko od 18. do 24. listopadu po celém Česku a online. Ve spolupráci s českými knihovnami vznikly také nové interaktivní kurzy e-governmentu pro širokou veřejnost.

Celosvětovým lídrem žebříčku je Jižní Korea, následovaná Kanadou, USA a Austrálií. Dánsko se opět stalo nejvíce inovativní zemí EU, následované Švédskem, Finskem a Nizozemskem. K EU se přibližuje Čína, která předstihla Japonsko a rychle se blíží k evropskému průměru.