Zapomeňte na fronty na úřadech. Digitalizace přináší nový standard komunikace se státem
Digitalizace představuje nový způsob uvažování o fungování státu. Jakákoli služba spojená s jeho agendami bude nyní koncipována přednostně jako digitální, se všemi uživatelskými výhodami, které se nabízejí.
Digitální služby státu musí být natolik jednoduché a pohodlné, aby jim každý občan sám dal přednost před ostatními způsoby komunikace. Stát přitom ale nezapomíná ani na občany, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou nové služby používat a vždy jim nabídne odpovídající alternativy.
„Digitální transformace znamená změnu fungování státu navenek i uvnitř a vyžaduje silný prozákaznický pohled na služby státu. Mnoho úkolů řeší úřady stále dokola, samostatně, bez vazeb a bez využití již existujících znalostí. Už nechci přihlížet, jak se v každé organizaci ‚vynalézá kolo‘. Stačí, aby se vymyslelo jednou a předalo všem. Je to úspora nákladů, času i lidí.“
Čtyři pilíře Digitálního Česka
Digitální Česko je ucelenou vizí, kterou realizujeme na základě souboru několika dílčích koncepcí, implementačních plánů a strategií v souladu s potřebami České republiky a politikou Evropské unie. Zastřešuje čtyři hlavní pilíře, které tvoří jeden logický celek s velkým počtem vnitřních vazeb, který bere ohled na různé cílové skupiny a také odlišnosti dané současným legislativním vymezením. Hlavním důvodem rozdělení do čtyř dílčích koncepcí je potřeba zahrnout všechny oblasti, které tvoří předpoklady úspěšné digitalizace České republiky.
1.
Česko v digitální Evropě
Základní vládní koncepce se zaměřuje na jednotný digitální trh v Evropě a stanovuje hlavní a dílčí cíle České republiky v oblasti vyjednávání o digitálních agendách. Cílem dokumentu je shrnout hlavní témata týkající se politiky jednotného digitálního trhu v Evropě a nastavit základní principy proaktivního přístupu v prosazování souvisejících zájmů České republiky a jejích občanů.
2.
Digitální ekonomika a společnost
Komplexní strategický dokument, který představuje základní pilíř celospolečenských změn. Jeho cílem je koordinace agend spadajících do všech oblastí digitální ekonomiky a života společnosti napříč veřejnou správou, hospodářskými a sociálními partnery, akademickou sférou a odbornou veřejností.
3.
Informační koncepce České republiky
Základní dokument, který stanovuje na základě zmocnění podle § 5a odst. 1 zákona 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, cíle České republiky v oblasti informačních systémů veřejné správy a obecné principy pořizování, vytváření, správy a provozování informačních systémů veřejné správy v ČR na období 5 let.
4.
Digitální vzdělávání
Strategický dokument, který si klade za cíl zajistit koordinaci agend spadajících do oblastí digitálního vzdělávání na úrovni veřejné správy, výzkumné a vzdělávací sféry, hospodářských a sociálních partnerů, se zapojením zástupců soukromého a neziskového sektoru. Rozsah a zacílení strategického dokumentu v sobě zahrnuje všechny důležité aspekty související s rozvojem agend v oblasti digitálního vzdělávání, a to jak v kontextu priorit České republiky, tak i v souvislosti s prioritami na úrovni Evropské unie.