Digitální Česko, platforma Úřadu vlády ČR, dnes pořádala přednášku na téma „Jaká rizika hrozí dětem na internetu a jak se jim bránit?“. Akci vedl Martin Kožíšek, expert na rizikové chování na internetu ze sdružení CZ.NIC, který představil nejčastější kybernetické hrozby číhající na děti a mladistvé na internetu a zároveň poskytl praktické rady, jak se proti nim účinně bránit. Digitální Česko zároveň ve spolupráci s nejvýznamnějšími odborníky v této oblasti spustí jedinečnou možnost bezplatných školení přímo na pracovišti pro zaměstnance úřadů či firem nebo online. Tato školení proběhnou v rámci Týdne pro Digitální Česko ve dnech 18. - 24. listopadu 2024.
Dnešní přednáška proběhla v prostorách Úřadu vlády ČR a zapojilo se do ní i několik influencerů, kteří pomohou šířit povědomí o online rizicích mezi mladými uživateli. Martin Kožíšek účastníkům přiblížil největší rizika, která na děti v digitálním prostředí číhají, vysvětlil, jak chránit svou digitální stopu a uvedl konkrétní příklady útoků nejen na sociálních sítích.
„Různé věkové skupiny dětí čelí na internetu různým úrovním nebezpečí, obecně věková skupina 10-14 let patří mezi ty nejohroženější. Je jednoznačně zapotřebí, aby měli rodiče přehled o tom, co jejich dětem reálně hrozí. Jen dvě procenta dětí se totiž svěří rodičům se závažným problémem na internetu jakým je třeba kyberšikana. I proto jsem se zúčastnil dnešní přednášky a s CZ.NIC participujeme i na Týdnu pro Digitální Česko,” uvedl Martin Kožíšek, expert na rizikové chování na internetu ze sdružení CZ.NIC.
Pro rodiče zaměstnance spustí Digitální Česko také bezplatná školení na téma online bezpečnosti. Školení proběhnou v rámci Týdne pro Digitální Česko jak fyzicky, tak online, ve spolupráci s Policií ČR, CZ.NIC, Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost a řadou dalších partnerů ze soukromého sektoru. Obsah školení a kurzy zahrnují odpovědi na největší nástrahy a hrozby pro děti v online světě, nejčastější kybernetické podvody, tipy pro rodiče jak se vyhnout digitální závislosti nebo jak s dětmi mluvit o virtuálním světe a předejít tak rizikovému chování, jako je kyberšikana nebo kybergrooming. Některá školení jsou dostupná široké veřejnosti a lze se na ně zdarma registrovat na webu Týdne pro Digitální Česko. Další semináře jsou určené pro uzavřené skupiny zaměstnanců a proběhnou přímo na pracovišti dané firmy nebo úřadu. Stačí si vybrat z nabídky školení, domluvit se se školitelem a poskytnout svým zaměstnancům možnost se vzdělávat.
Pandemie zvýšila dobu, kterou děti tráví online, a tím i rizika spojená s užíváním internetu. České děti jsou tak vystaveny různým hrozbám, jako je kyberšikana, sexuální zneužívání nebo zneužití osobních dat. Prevence a šíření osvěty mezi rodiči je zásadní pro zachování pohodového života, ve kterém nás mobily provází na každém kroku.
Jak dokazuje výzkum Nadace O2, rodiče nemají jasný přehled o chování dětí na internetu. Například do jisté míry podceňují, jak moc děti žijí digitálně. Rodiče v průměru předpokládají, že děti tráví na mobilu necelé tři hodiny denně. Ve skutečnosti ale děti na mobilu tráví průměrně o půl hodiny déle a pouze 31 % rodičů používá aplikace rodičovské kontroly a 50 % rodičů kontroluje dětem rodičovské aplikace.
„Bezpečí dětí v kyberprostoru patří mezi naše hlavní priority, kterým se intenzivně věnujeme prostřednictvím široké sítě našich preventistů. Každoročně na toto témě uspořádáme tisíce besed a poptávka stále roste. S přesunem dětí do prostoru virtuální komunikace potřeba akcentace rizik ještě stoupla a tady vnímám stát a státní instituce jako klíčové aktéry, kteří mohou zajistit alespoň přijatelnou míru bezpečí pro ty nejzranitelnější,” uvedla Plk. Zuzana Pidrmanová.
Drtivá většina rodičů (94 %) dětí ve věku 8 až 9 let je přesto přesvědčená, že ví, co jejich děti na internetu dělají. S rostoucím věkem dítěte však kontrola rodičů slábne. Někteří rodiče například nastavují denní limity, a to zejména u mladších dětí. V rámci výzkumu tři pětiny dětí ve věku 8 až 11 let řekly, že mají stanoven limit. Ve věkové skupině 14 až 15 let však měla denní limit jen jedna pětina dětí.
Právě online bezpečnost bude jedním z hlavních témat již třetího ročníku největší vzdělávací akce v oblasti digitalizace, Týden pro Digitální Česko, který proběhne od 18. do 24. listopadu 2024, fyzicky i online, s více než 100 partnery z různých oblastí. Během tohoto týdne se bude konat na dvě stě bezplatných kurzů, přednášek a webinářů pro širokou veřejnost po celé České republice. Akce budou zaměřeny na rozvoj digitálních dovedností potřebných pro budoucí trh práce jako je využívání umělé inteligence, online bezpečnost a komunikaci se státem. Na našem webu se již nyní můžete zdarma registrovat na akce, které vás zajímají.
Přehled akcí Týdne pro Digitální Česko a registrace: https://budoucnostjedigitalni.gov.cz
Kyberškolení pro zaměstnance: https://budoucnostjedigitalni.gov.cz/nabidka-skoleni-pro-organizace/