Paříž se 4. a 5. února stane centrem celosvětového zahájení Mezinárodního roku kvantové vědy a technologií (IYQST), který vyhlásila Organizace spojených národů na rok 2025. Cílem iniciativy je nejen oslava 100 let kvantové mechaniky, ale také zvýšit povědomí o jejím přínosu pro vědu, průmysl i každodenní život. Mezi klíčové body programu patří podpora vědecké a průmyslové spolupráce, vzdělávání a zapojení mladé generace do oblasti kvantových technologií. Česko na této významné události reprezentuje zmocněnec pro kvantové technologie Petr Kavalíř.

Na prestižní akci v sídle UNESCO se sjedou představitelé vlád, laureáti Nobelovy ceny, významní akademici i zástupci firem, které se podílejí na vývoji kvantových technologií. 

Je mi ctí být součástí slavnostního zahájení Mezinárodního roku kvantové vědy a technologií v sídle UNESCO v Paříži. Tato globální iniciativa připomíná století kvantové mechaniky a zdůrazňuje, jak kvantové technologie mění vědu, průmysl i společnost,” uvedl Petr Kavalíř, zmocněnec pro kvantové technologie.

Kvantové technologie představují průlom v oblasti výpočetní techniky, kryptografie, senzorů, materiálových věd, farmacie, lékařství, logistiky, energetiky i pro oblast umělé inteligence. Jejich vývoj může v budoucnu přinést řešení složitých vědeckých a průmyslových problémů, které jsou dnes mimo možnosti klasických počítačů. Kvantově podpořená umělá inteligence by navíc mohla simulovat složité biologické procesy, molekuly a materiály, což by urychlilo vývoj léků nebo řešení klimatických výzev.

Setkání s předními osobnostmi oboru, včetně nositelů Nobelovy ceny profesorky Anne L'Huiller, profesora Alaina Aspecta  a profesora Williama D. Phillipse, je inspirující příležitostí k diskusi o nejnovějších objevech a jejich praktickém využití. Společně se zamýšlíme nad trendy i budoucností kvantového výzkumu a inovací. Těším se na posílení mezinárodní spolupráce, sdílení znalostí a další pokrok v oblasti kvantových technologií,” doplnil Petr Kavalíř.

Česko se aktivně podílí na rozvoji kvantových technologií a vědecké spolupráci s předními světovými institucemi. Důležitým milníkem bude instalace prvního kvantového počítače v Česku, který během letošního roku získá superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě. Toto zařízení, jehož pořízení podpořila Evropská unie prostřednictvím konsorcia LUMI-Q, umožní vědeckým pracovištím i průmyslovým partnerům testovat pokročilé kvantové algoritmy a aplikace.

Česko se také zapojuje do mnoha evropských i mezinárodních kvantových projektů a spolupracuje s předními světovými výzkumnými organizacemi, od japonske University of Tokyo až do kvantových center IBM v Japonsku a USA. Nedávná dohoda mezi českými a americkými vědci umožňuje stáže českých expertů v National Institute of Standards and Technology (NIST) v USA. Spolupráce českých a amerických vědců probíhá v oblastech dalších pokročilých technologií jako je  AI, polovodiče či biotechnologie. 

„V oblasti pokročilých IT technologií jsme jedním z tahounů v Evropě. I proto jsou tyto technologie odborným tématem letošního Týdne pro Digitální Česko, který proběhne v září,“ dodává k tomu Martin Charvát z Digitálního Česka.