U příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek v IT se dnes ve Strakově akademii uskutečnila inspirativní akce pro žáky a žákyně základní školy. Akci pořádala platforma Digitální Česko při Úřadu vlády v rámci projektu IT je pro holky!, který letos vstoupil do svého druhého ročníku.
Cílem projektu je bořit stereotypy spojené s technologiemi a ukázat dívkám, že oblast informačních technologií není vyhrazena jen chlapcům. Statistiky přitom hovoří jasně – v Česku působí v IT pouze 11 % žen, zatímco evropský průměr je 19 %. Během podzimu se do projektu zapojilo 21 expertek, které zamířily do 19 škol v 8 krajích a o svůj osobní a profesní příběh se podělily s více než 750 studentkami a také 60 studenty v rámci samostatné akce v Pardubicích.
„U nás stále přetrvávají stereotypní představy, že počítače jsou pro kluky. Nejen u rodičů, ale často i u učitelů a učitelek. Přitom IT je dneska tak široký obor, že se týká prakticky všeho, včetně velmi kreativních oborů. Každý si může vybrat to svoje. Nejjednodušší je, aby to holkám, ale i klukům, a taky učitelům a učitelkám, předvedly ty, které s tím mají největší zkušenosti. Tedy odbornice v IT. Z našeho projektu jsou nadšené a s radostí se do něj zapojují. Baví to je i děti. Zapojení žen v IT je v celé Evropě nízké, ale my jsme v tom nejhorší. S tím je potřeba něco dělat,“ vysvětluje Martin Charvát z Digitálního Česka.
Na úvod promluvila zmocněnkyně vlády pro lidská práva, Klára Šimáčková Laurenčíková a vyzdvihla důležitost tématu žen a dívek v IT. Dopolední program zahájily expertky ze společnosti Accenture, které studentkám představily svět IT z pohledu vlastních zkušeností. Následně si účastnice vyzkoušely různé aktivity, od roleplay workshopu zaměřeného na IT profese přes interaktivní ukázky robotiky, které připravili studenti Smíchovské střední průmyslové školy, až po kreativní dílnu zaměřenou na komunikaci.
V odpoledním bloku pak studentky zaujalo vystoupení docenta Miroslava Holečka z výzkumného centra NTC Západočeské univerzity, který představil svět kvantových technologií, teleportace a mnohovesmíru.
„Budoucnost technologií nemůže být bez žen. Naším cílem není, aby každá dívka po dnešku zamířila studovat IT, ale aby žádná z nich tuto cestu nevyloučila jen proto, že jí někdo kdysi řekl, že technologie nejsou pro holky. Právě akce, jako byla ta dnešní, mají sílu měnit zavedené stereotypy a ukazovat, že dívky mohou v IT nejen uspět, ale být těmi, kdo posouvá hranice dál a že jejich nápady a pohled na svět jsou pro tento obor nepostradatelné,“ uvedla Veronika Mikulenková, koordinátorka projektu IT je pro holky!.