Digitální Česko, platforma Úřadu vlády ČR, včera ve spolupráci se Vzdělávacím centrem Sféra zahájila akci s názvem „IT je pro holky!”. Úspěšné ženy ze světa IT zde studentům základních a středních škol na základě svých osobních příběhů představily IT jako obor, ve kterém mohou uspět kluci i holky. Projekt reaguje na dlouhodobě nízké zastoupení českých žen v oboru ICT – pouhých 11 % ve srovnání s průměrem 19 % v celé EU.

Vzdělávací centrum Sféra v Pardubicích včera hostilo šest významných osobností: Sentu Čermákovou, Dariu Hvížďalovou, Terezu Vaňkovou, Julii Šislerovou,Ester Březinovou a Marii Šimůnkovou, které s žačkami a žáky středních a devátých tříd základních škol sdílely své příběhy o tom, jak se dostaly do různých odvětví IT a jak překonávaly výzvy, spojené s jejich profesní dráhou. 

„Přijde mi důležité mluvit s mladými lidmi, aby si uměli představit, jak kariéra v IT může vypadat. Chtěla bych i prostřednictvím svého životního příběhu inspirovat a třeba dát možnost žačkám a žákům najít si svou cestu a zbavit se případných pochyb se do toho odvětví vydat,” řekla jedna ze mentorek programu IT je pro holky, Julie Šislerová.

„IT je perspektivní obor pro všechny. Dává vám flexibilitu, kreativitu, skvělé platové ohodnocení a hodí se na řešení těch nejdůležitějších společenských problémů. Já osobně jsem se do projektu IT je pro holky zapojila, neboť v holkách a ženách vidím fantastický potenciál pro digitalizaci a transformaci Česka,” dodala další z úspěšných žen z oboru IT a mentorka programu, Senta Čermáková. 

„Dává mi smysl bořit stereotypy a ukazovat nejen holkám, že IT není svět jen pro kluky. Myslím si, že pro ženy je v IT mnoho příležitostí, flexibilita i určitá svoboda a dá se ta práce díky tomu i dobře skloubit s rodinou,” dodala třetí ze včerejších mentorek, Tereza Vaňková.

Hlavním cílem včerejší akce bylo nejen inspirovat, ale i prakticky zapojit studentky a studenty do světa IT prostřednictvím workshopů, zaměřených na umělou inteligenci, deepfakes či algoritmickou neviditelnost. Studenti a studentky měli možnost pracovat s nástroji, které mění způsob, jakým vnímáme digitální realitu, a ponořit se do témat, která budou formovat budoucnost IT.

„Jsem šťastná, že se akce odehrála právě u nás ve Sféře. Téma "IT je pro holky" je mi osobně velmi blízké. Slyšet všechny ty inspirativní příběhy žen a vidět, jaký zájem to může vzbudit u dětí, je pro mě obrovský zážitek,” uvedla Klára Karimaghai ze vzdělávacího centra Sféra.

Česko má dlouhodobě nejnižší zastoupení žen v ICT – pouze 11 % oproti průměru 19 % v EU. Platforma Digitální Česko chce tento trend změnit. Ve spolupráci s Nadací České spořitelny a jejich projektem Den pro školu v září a říjnu zve úspěšné ženy z IT do základních a středních škol, aby studentům a studentkám prostřednictvím osobních příběhů ukázaly, že i ony mohou v tomto oboru uspět. Od začátku projektu proběhla návštěva osmi škol s celkovou účastí 328 studentek, přičemž další návštěvy budou pokračovat během října. 

Velkou roli v poklesu zájmu dívek o digitální obory hraje nedostatek podpory ze strany rodičů, učitelů a vrstevníků. Přitom studie konzultační společnosti McKinsey ukazuje, že dívky mají na základních školách v technických disciplínách stejné výsledky jako chlapci, a v některých dovednostech je dokonce předčí. Přesto předpokládají, že ve STEM oborech neuspějí, a na začátku střední školy jejich zájem o tuto kariéru opadá.