Jak jsme na tom s digitalizací služeb státu v porovnání s ostatními evropskými zeměmi? I v této zprávě Evropské komise, soustřeďující se výhradně na digitalizaci státních služeb, jsme vyšli velmi dobře. Poskočili jsme jak v celkovém hodnocení, tak v pořadí zemí.

Z loňského 20. místa jsme se posunuli na letošní 18., v některých oblastech jsme nad průměrem Unie, v těch dalších - a to je důležitý trend - ho dotahujeme. Za námi zůstává například i Německo, Itálie a Francie. 

V digitálních službách pro podnikání máme skóre 86,3 (průměr EU je 86,2), v digitálních službách pro občany máme 81,5 (průměr EU je 82,3) a jsme na vzestupu. 

Ostatní země v digitalizaci státních služeb také pokračují, pro nás to tedy znamená, že i tam, kde jsme zatím pod průměrem, digitalizujeme aktuálně naše služby rychleji, než ostatní. 

V jednotlivých kategoriích si taky nevedeme špatně. Největšího nárůstu ze všech zemí EU jsme dosáhli v digitalizaci služeb v oblasti transportu, tam jsme poskočili o více než 10 indexových bodů a jsme na 77,8 bodech (průměr EU 73,4). Tady se nejvíce činilo Ministerstvo dopravy se svým Portálem dopravy. Výrazný byl také pokrok v digitalizaci služeb v oblasti spravedlnosti, kde jsme meziročně „narostli“ o 8,7 bodu na 78,8 (průměr EU 68,1). V této oblasti jsme v TOP 10 celé Evropské unie. 

Evropská komise speciálně vyzdvihla tyto naše projekty: 

DiPSy - digitální přihlašovací systém na střední školy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Portál živnostenského podnikání Ministerstva průmyslu a obchodu, přes který teď můžete snadno vyřídit vše potřebné i s finančním úřadem, správou sociálního zabezpečení, úřadem práce či s vaší zdravotní pojišťovnou.

Virtuální asistentka Eva, která vás kdykoli provede všemi nástrahami a úskalími úřadu práce či správou sociálního zabezpečení - tuto službu zřizuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Všechny tři tyto digitální projekty byly Evropskou komisí jmenovány jako příklady toho, jak pomocí digitalizace usnadňovat a zjednodušovat život občanů.

V hodnocení eGovernment Benchmark je stejně jako v hodnocení celé Digitální dekády pro nás důležité to, že vůči ostatním zemím zrychlujeme. Skutečnou digitalizaci s vzájemným provázáním jednotlivých dat a služeb u nás začala v podstatě až současná vláda - před třemi lety. Z toho vyplývá i to, že v některých oblastech jsme stále pozadu. Ale trend je jasný - zrychlujeme a tam, kde jsme pozadu skutečně byli, ostatní dotahujeme. V oblastech, kde jsme byli dobří, neusínáme na vavřínech, ale pokračujeme v rozvoji. Tento trend musíme udržet,“ říká k tomu Martin Charvát z Digitálního Česka. 

Zpráva Evropské komise „eGovernment Benchmark“ hodnotí postup digitalizace služeb státu jednotlivých zemí Evropské unie a je součástí hodnocení „Digitální dekáda“, které je hodnocením digitalizace jako takové, tedy včetně technologického rozvoje a dalších oblastí.