Od 1. července bude možné se prokazovat prostřednictvím aplikace eDoklady na dalších místech. Aplikaci spustila v lednu letošního roku Digitální a informační agentura (DIA) ve spolupráci s Kabinetem místopředsedy vlády pro digitalizaci. Přibudou úřady práce, finanční úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, soudy i zbytek policie a další. Mobilní aplikaci, která funguje jako alternativa fyzického občanského průkazu od začátku roku stáhlo téměř půl milionu lidí. K ověřovatelům rychle přibývají také soukromé subjekty a jako první banka se v předstihu přidala Air Bank.

Aplikaci eDoklady si od začátku roku stáhlo již téměř půl milionu obyvatel. V první fázi, kdy měly povinnost ji přijímat pouze ústřední správní úřady, se dobrovolně přidalo několik stovek dalších ověřovatelů z řad měst, obcí, krajů i soukromníků. 

Postupujeme podle plánu a i nadále přibývají místa, kde budou obyvatelé moci eDoklady využít. Od ověřovatelů, kteří už eDoklady používají, dostáváme pozitivní zpětnou vazbu a mám radost, že se eDoklady za krátkou dobu staly běžnou součástí života mnoha lidí. eDoklady jsou tak jasným příkladem toho, jak může digitalizace zlepšit každodenní život občanů," uvedl vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Náběh eDokladů je rozplánovaný do tří fází. K ministerstvům a jiným ústředním správním úřadům od července přibudou policie, soudy, finanční úřady, úřady práce, živnostenské úřady, katastrální úřady, zbývající kraje a obce s rozšířenou působností. Od 1. ledna 2025 se pak přidají například zbývající obce, okrskové volební komise, školy, zdravotní pojišťovny, banky, notáři, Česká pošta či zastupitelské úřady. Velký počet obcí a krajů se již přihlásil dobrovolně. Soukromé subjekty, jako jsou restaurace, obchody či hotely, se mohou snadno zaregistrovat přes datovou schránku. 

Těší nás, že některé úřady a další místa začaly přijímat eDoklady dříve, než jim nařizuje zákon. Máme tak pozitivní reakce jak od ověřovatelů, tak uživatelů, že je aplikace přehledná a jednoduchá na užívání. Úřadům teď velmi pomůže i nová funkcionalita pro předání údajů z aplikace přímo do jejich informačních systémů, což zjednoduší celý proces ověřování,” říká Martin Mesršmíd, ředitel DIA. 

DIA již v květnu spustila řešení, kdy bylo možné údaje z aplikace kopírovat do interních systémů. Nová funkcionalita, která je úřadům přístupná od neděle, však umožní ještě hladší 

průchod aplikací, protože se údaje do interních systémů přepíší automaticky. Úřady si ji tedy již teď mohou implementovat do svých informačních systémů. „Víme, že zde máme trochu dluh vůči úřadům, jsme však rádi, že se podařilo systém spustit ještě před 1. červencem. Prosíme však o shovívavost v prvních týdnech, kdy se budou úřady s aplikací postupně učit a nemusí tak vše fungovat na jedničku,” dodává Mesršmíd. 

Krajský úřad ale i další instituce v Karlovarském kraji již eDoklady přijímají. Pro lidi to znamená hlavně pohodlí, že už nemusí nikam chodit s celou peněženkou, ale stačí jen vytáhnout telefon. Je to malý ale důležitý krok ve využití digitalizace pro větší pohodlí všech,” říká například Markéta Monsportová, krajská zastupitelka v Karlovarském kraji. 

K ověřovatelům se v předstihu přidala také třeba Air Bank, která identifikaci spustila s téměř půlročním předstihem. „Aplikaci eDoklady vnímáme jako velmi užitečný nástroj. Proto jsme se rozhodli umožnit našim klientům i novým zájemcům o naše služby používat ji u nás co nejdříve,“ uvedl produktový manažer Air Bank Jakub Feldstein.

Aplikaci eDoklady si mohou občané stáhnout z App Store a Google Play. Pro používání eDokladů potřebují pouze smartphone a Identitu občana. Výhody eDokladů oproti klasické občance jsou například větší kontrola nad poskytnutými údaji a jejich snadné kopírování, lepší zabezpečení a ochrana proti zfalšování, možnost zapnout si historii prokazování či jednoduché odpojení v případě ztráty. Do eDokladů postupně přibudou další doklady. Jedná se například  o kartičky pojišťovny nebo potvrzení o studiu.

Česko díky spuštění eDokladů zazářilo v Evropě. Eurokomisařka Margrethe Vestager potvrdila, že se Česko tímto krokem zařadilo mezi průkopníky směrem k plánované evropské digitální peněžence. Ta vstoupí v platnost v průběhu roku 2026 a v případě potřeby umožní prokázat svou totožnost v celé EU, ale také usnadní přístup ke službám, žádostem či přihláškám na univerzitu kdekoli v EU. Díky eDokladům tak bude pro Čechy přechod mnohem jednodušší a plynulejší.

Zároveň platí, že současná plastová verze občanského průkazu zůstává nadále platná a občané se jí budou moci prokazovat jako dosud, eDoklady představují pouze možnou alternativu. Je třeba na to myslet hlavně před cestou na dovolenou do zahraničí.