Martin Charvát z Digitálního Česka a docent Miroslav Holeček z NTC - výzkumného centra nových technologií ZČU - se na Comic Conu v pražském O2 universu podívali na zoubek dvěma zdánlivě vědeckofantastickým teoriím. O mnohovesmíru a o možnostech teleportace.

A na jednoduchých příkladech demonstrovali, že obojí je možné, ač ne úplně tak, jak nám předvádějí slavná díla jako  Star Trek či Temná hmota. Obojí je vědecky prokazatelné a obojí se díky kvantovým technologiím skutečně děje! 


„Kvantové technologie v tomhle předstihly vědeckofantastickou literaturu. Díky nim nejen víme, že podobné věci jsou fyzikálně možné, ale řadu z nich už dokážeme i uskutečňovat,“ říká k tomu Martin Charvát z Digitálního Česka. 


„Nejen fyzikální částice, ale i informace se může vyskytovat na dvou či více místech současně a dokážeme ji tam i doslova teleportovat,“ dodává k tomu Miroslav Holeček z NTC. „V laboratorních podmínkách už podobné přenosy proběhly i na vzdálenost v řádech stovek kilometrů. A teoreticky je tato vzdálenost zcela neomezená. Jedinou překážkou, která nás dnes limituje, je možnost tuto informací přečíst. Zatímco zakódovat a přenést dokážeme neomezené množství informací, přečteme jen určitý fragment. Nicméně už i to otevírá zcela nové možnosti v oblastech kvantových výpočtů, a kvantové technologie se vyvíjejí stále rychleji,“ uzavírá Holeček. 


Přednášky, konference a workshopy z oblasti kvantových technologií pořádá plzeňské NTC pro studenty i odbornou a širokou veřejnost. Letos se stanou i součástí Týdne pro Digitální Česko, největší vzdělávací akce z oblasti digitalizace u nás. Ta proběhne 8. 9. - 14. 9. 2025.