24. června 2026

Digitalizace ve zdravotnictví zrychluje

Ministerstvo zdravotnictví představilo připravované legislativní změny, nové nástroje pro sdílení zdravotnických dat i nový národní systém pro centralizaci výsledků laboratorních vyšetření. Ten přinese lepší využití dat pro prevenci, výzkum, plánování zdravotní péče i každodenní práci zdravotníků. Současně ministerstvo zveřejnilo první rozsáhlou sadu otevřených laboratorních dat.

Připravované legislativní změny jsou součástí širší strategie elektronizace zdravotnictví, jejímž cílem je zlepšit dostupnost péče, posílit prevenci a zajistit, aby mezi poskytovateli zdravotních služeb obíhala zdravotnická dokumentace, nikoliv pacient s vytištěnými výsledky vyšetření.

Jedním z hlavních kroků připravovaných změn je novela zákona o elektronizaci zdravotnictví, která již prošla vnitroresortním připomínkovým řízením. Zavádí legislativní ukotvení systému eŽádanek a jejich povinné využívání od 1. července 2027 včetně nástrojů pro sledování čekacích dob. Současně nastavuje povinné vedení elektronické zdravotnické dokumentace, vznik registrovaných výměnných sítí pro bezpečné sdílení dokumentace mezi poskytovateli, sdílený zdravotní záznam i posílení práv pacientů při přístupu k jejich elektronickým zdravotním údajům. Počítá také s hlubším propojením zdravotních a sociálních dat pro efektivnější plánování zejména sociálně-zdravotních služeb, paliativní a geriatrické péče. Po vypořádání meziresortního připomínkového řízení bude návrh předložen vládě.

Součástí novely je také postupné zavedení povinného vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě a vytvoření podmínek pro bezpečné sdílení zdravotnických údajů prostřednictvím registrovaných výměnných sítí. Ty budou představovat jednotnou infrastrukturu pro elektronické předávání zdravotnické dokumentace mezi poskytovateli zdravotních služeb.

Návrh zároveň posiluje práva pacientů na přístup k jejich elektronickým zdravotním údajům a připravuje české zdravotnictví na implementaci evropského prostoru pro zdravotní data (European Health Data Space – EHDS), který stanoví společná pravidla pro práci se zdravotními daty v celé Evropské unii.

„Nové nástroje v oblasti elektronizace zdravotnictví významně posílí hodnocení kvality a dostupnost zdravotních služeb, povedou ke zkracování čekacích lhůt a lepší koordinaci preventivních programů. Sdílením zdravotních informací přispějeme k bezpečí a komfortu pacientů a odstraníme nežádoucí opakovaná vyšetření. Věřím, že se blížíme naplnění cíle, aby mezi poskytovateli péče obíhala data, nikoli pacient s papírovými výsledky vyšetření,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Více informací naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví.